Dolar kurunda seçim sonrası yaşanan olumlu hava ile birlikte 5,71 seviyesine doğru bir geri çekilme yaşandı. Zaten seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ile beraber 5,709 seviyesine doğru bir geri çekilmenin mümkün olduğunu dün ki analizimizde grafikler eşliğinde belirtmiştik. Yine nokta atışın yaptığımız anlardan bir tanesini daha geride bıraktık. Öğleden sonra ise kurda sert bir yükseliş hareketi etkili olmaya başladı ve seçim öncesinde bıraktığımız yere yani 5,82 civarına hızlı bir geri dönüş yaşadık. Bu soru akıllara acaba her şey o kadar da güzel olmayacak mı ? sorusuna da getirmedi değil tabi.

Artık s-400 konusunda Türkiye'nin tavrı oldukça net. Zaten hem muhalefet hem de iktidar partileri bu konuda aynı fikrde gibi görünmekte. S-400 konusunda Abd'ye taviz verilmeyecek açıklamaları dün de devam etti. Abd'den ise bu konuda önemli bir açıklama henüz yapılmadı. 31 Temmuz tarihine kadar ek süre tanınmıştı ve bir açıklama yapılması için bu tarih bekleniyor olabilir. Daha önce Türkiye'yi yaptırımlarla tehdit eden Abd Başkanı Trump ile Erdoğan G-20 zirvesinde bulusacaklar. İkilinin bu konuyu gündeme alacaklarını biliyoruz.

Diğer taraftan Abd ile İran gerilimi giderek artmaya devam ediyor. Bir süre önce ABD ile Kıuzey Kore gerlimi piyasalarda harekete sebep olurken, sonrasında yine Abd ile Çin ve Abd ile İran gerilimleri bu rolleri üstlenmeye başladılar. Yani Abd siyaseti üzerinden dönmekte olan bir dünya ekonomisi ile karşı karşıyayız. Durum böyle olunca da Abd'de olabilecek her türlü gelişme piyasalar açısından önemli olacaktır. Son olarak İran'a yaptırım kararlarına yenisini ekleyen Trump'a karşı İran'dan yanıt savaş susamışlar şeklinde oldu. Önümüzdeki günlerde hem S-400 ile alakalı hem de Trump- Erdoğan ve Trump -Xİ görüşmeleri ile alakalı oalak yaşanacak gelişmeler kurda etkili olmaya devam edecektir.

Dolar kurunda gün içerisinde takip edilecek seviye 5,826 civarı olacaktır. Bu seviyenin aşılması kurda yukarı yönlü hareketi hızlandırabilir. Ancak bu seviyeye doğru yükselişler yatırımcılr tarafından satış fırsatı olarak da değerlendirilmek istenebilir. Bu nedenle bu seviyenin yukarı yönlü kırılamaması aşağıda yeniden 5,75 ve 5,71 seviyelerine doğru geri çekilmenin yaşanmasını sağlayabilir.