Altın fiyatları yükseliş hareketini sürdürüyor. Son olarak 1,420 dolar seviyesinden 1,380 dolara doğru geri çekilirken alım fırsatı olduğunu vurguladığımız altında yükseliş harkeeti etkili olmaya devam ediyor. Ons altın 1,420 dolar üzerine bu sabah itibari ile atmış durumda. Bu yükselişi hem teknik göstergeler desteklerken hem de Abd ile İran arasındaki gerilimde bu yükseliş hareketinde etkili oluyor.

Trump'ın dün imzaladığı dosyalar ile beraber Abd'nin İran'a karşı yeni yaptırımları geldi. Buna karşın İran'dan yapılan açıklamalar Abd'nin müzakereye değil savaşı susadığını gösteriyor şeklinde oldu. ABD - İran arasındaki pler bu yaptırımlar ile iyice gerilmiş oldu. Ayrıca Trump ile Çin Başkanı Xİ'nin G-20 de yapacakları görüşme takip ediliyor olacak. Buradan çıkabilecek olumlu bir sonuç, yani bir ticaret anlaşması altın fiyatlarında gerilemeye yol açabilir. Bir ticaret anlaşması gerçekleşmemesi halinde ise ons altında yükselişlerin devam etmesi beklenebilecektir.

Önümüzdeki dönemde Fed'den beklenen faiz indirimi de göz önüne alındığında altın fiyatlarında pozitif seyirin süreceği yönünde olan görüşümüz hakim olmaya devam ediyor. Zaman zaman kar realizasyonu gelse de altında genel beklentimiz yükseliş yönünde olmaya devam ediyor.

Ons altnda teknik göstergeler yukarı yönlü hareketi destekliyor. Haftalık grafik incelendiğinde altın fiyatlarında 1,36 dolar ve 1,452 dolar seviyeleri yukarı da takip edilebilir seviyeler olarak çıkıyor. Özellikle 1,420 dolar üzerinde gelebilecek kapanışlarda bu seviyelere doğru yükseliş hareketinin etkili olduğu görülebilir.