Dolar kurunda geçtiğimiz hafta Cuma günü yaşanan çok sert yükselişler dikkat çekti. Aslında bu tür yükselişlerin seçimin yaklaşması ile beraber yaşanabileceğini vurgulamıştık. İktidarın yara almasını isteyen çevreler ki buna dış güçler olarak tabir edilen çevreler de dahil olmak üzere harekete geçtiler. Özellikle bazı bankaların müşterilerine dolar aldırdığı ortaya çıktı ve bunun üzerine de zaten Bddk soruşturma başlattı.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü neredeyse %6 yükselen dolar 5,80 seviyesini aşmış kapanışını ise 5,80 in hemen altında gerçekleştirmişti. Cumartesi BDDK ve SPK müşterilerini dolar alımına yönlendiren bankalar hakkında ve Cuma günü asılsız rapor yayınladığını ileri sürdüğü JP Morgan hakkında sorşturma başlattı. Bu hafta bunun etkileriyle geçebilecek bir hafta olması beklenirken, dün de Büyük İstanbul Mitinginde konuşan Erdoğan doları alalım, şöyle yapar böyle yapar yükseltiriz çabasında olanlar seçim sonrası çok ağır fatura ödeyecekler diyerek manipülatif işlem yapanları uyardı. 

Bugüne baktığımızda dolarda bu gelişmeler sonrası yaklaşık olarak %2,5 luk bir düşüş söz konusu. Yani alınan önlemler ve söylemler bir miktar etkili olmuş gibi görünüyor. Ancak yine de günün devamında yukarı atak görme ihtimalimiz de yok değil. Seçimler yaklaştıkça doların yükselişi ile ekonomide bozulma algısının önüne geçmek isteyen İktidarın bu yönde atacak olduğu adımlar önemli olmaya devam edecek. 

Dolar tl paritesinde yaşanan sert yükselişlerin ardından dolar grafiğimizi de incelemekte fayda var. Zaten aslına bakılırsa grafiklerimiz yukarı yönlü sinyal üretmeye 2 haftadır devam etmekteydi ancak son Fed toplantısı sonrası piyasalarda oluşan pozitif havanın tekniği bozacağı düşüncesi hakim oldu ve bu nedenle dolarda ilk etapta bir satışta yaşandı. Ancak bu satış dalgası etkili olamayarak erken bitti ve yeniden yükselişler başladı. Şu sıralarda 5,65 civarında fiyatlamalarını sürdürmekte olan dolar kuru için aşağıda 5,57 seviyesi oldukça önemli bir nokta. Düşüşlerin bu seviye altına gelmesi halinde 5,53 seviyesini izliyor olacağız ki 5,53 ün aşağı yönlü kırılması demek yaşanan yükseliş hareketinin sonlandığı anlamına da teknik anlamda gelmiş olacak demektir. Fiyatlamaların 5,64 üzerinde kalıcı olması halinde ise yeniden 5,77 ve 5,85 seviyelerine doğru hareketler takip edilmelidir.