Altın fiyatlarında haftalardır pozitif yönlü beklentilerimizi korumaya devam ediyoruz. Yıl başından bu yana ciddi bir yükseliş yaşadığımız altın fiyatları bizi yanıltmamış olsa da 2 hafta önce yaşanan düşüşler altın yatırımcısını korkutmaya yetmişti. Geçtiğimiz hafta Fed'den gelen açıklamaların güvercin olarak algılanması altın fiyatlarını yeniden yükselişe geçirirken sonrasında piyasalarda oluşan dolarizasyon dalgasından nasibini almayan ender yatırım araçlarından bii oldu.

Tüm para birimlerine ve emtia ürünlerine karşı değer kazanmaya başlayan dolar karşısında güçlü duran Japon Yeni ve altın oldu. Tabi bunların güçlü durması da bir tesadüf değildi. Bildiğimiz gibi bu iki yatırım aracı piyasalarda oluşan karmaşıklıklardan pozitif etkilenmekteler. Bunun da nedeni güvenli liman talebi görme özellikleri olarak karşımıza çıkıyor. 

Geçen haftayı 1,310 dolar üzerinde kapamayı başaran altın için bugün ekonomik takvimde önemli bir veri yer almazken, Abd Başkanı Trump ve Fed üyelerinden ekonomiye ilişkin gelebilecek açıklamalar altın üzerinde etkili olabilir. Yine devam eden Brexit sürecinin nasıl sonlanacağının hala kesinleşmemiş olması altın için pozitif görünürken Abd ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının nasıl sonuçlanacağı da altın fiyatları için önem arzediyor olacaktır.

Geçtiğimiz hafta yapmış olduğu açıklamasında Fed'i eleştiren ve geçen yıl bu kadamr faiz arttırımı yapılmasa Abd'nin daha fazla büyüyecekti vurgusunu yapan Trump bu tür söylemlere devam ederse bu da altın için pozitif gelişmeler arasında yer almaya devam edecektir.

Ons altın fiyatında oluşan pozitif havanın devamı açısından bugün için 1,313 dolar seviyesi üzerinde kalınması oldukça öneml, olacaktır Bu sefviye üzerinde kalınması halinde 1,320 dolar ve 1,327 dolar hedefleri izlenebilecek iken, olası düşüşlerde ise 1,306 dolar seviyesi destek noktası olarak takip edilmelidir. Bu seviye altında ise 1,300 dolar psikolojik destek seviyemiz olmaya devam edecektir. Özellikle 1,300 dolar altında 1,298 seviyesinin aşağına kayılması ve bu seviye altında tutulma yaşanması halimnde altın fiyatlarında negatif yönlü bir hava oluşabilir. Bu nedenle 1,300 dolar üzerinde kalınması pozitif havanın devam edebilmesi açısından oldukça önemli olacaktır.