Dolar TL paritesinde uzunca bir süredir aşağı yönlü beklentilerimizi vurguluyorduk. Son günlerde yaşanan sert düşüşler de bizi doğrular nitelikte gerçekleşti ve dün 5,25 seviyesinin altını test eden bir dolar kuru ile karşılaştık. Dün ki analizimizde dolar tl de 5,26 seviyesine doğru geri çekilmelerin muhtemel olduğunu zaten vurgulamıştık bu seviyeninde altını test eden dolar tl paritesi 5,25 in altını test ettikten sonra yeniden 5,26 üzerinde tutunmaya başladı. 

Şu sıralarda 5,27 civarında fiyatlanmakta olan dolar tl paritesini Borsa İstanbul'da yaşanan yükselişte etkilemekte. Borsa İstanbul'un 15 gün içerisinde 10 bin puandan fazla yükselmesi Türk varlıklarına olan ilginin artmasına neden olurken, Borsanın yükselişe devam etmesi halinde dolar tl de daha aşağı seviyeler konuşulmaya başlanabilir.

 

Dolar grafiğinde günlük göstergeler hala aşağı yönlü kalmaya devam ediyor. Teknik göstergelerin doların düşüşünü desteklediği bugünlerde piyasada haber akışları oldukça önemli olacaktır. TL için oluşabilecek negatif bir ortam dolar kurunun yeniden hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayabilir. Dolar tl de düşüşlerin devamı halinde bugün için takip edeceğimiz seviye 5,235 seviyesi olacaktır. Olası yükselişlerde ise 5,282 seviyesinin aşılması 5,34 direncini yeniden gündemimize taşıyabilir.