Altın fiyatı oldukça hareketli bugünlerde. 1,276 destek noktasını bir kaç kez test eden ons altın fiyatı bu seviyeden vermiş olduğu tepkilerle yeniden yükselişe geçiyor. Ancak bu yükselişlerini bir türlü 1,286 direnci üzerine taşıyamıyor. Burada oluşan bu kısa bant hareketinde kırılım ne tarafa olacak piyasa oyuncuları tarafından bu kırılımın gerçekleştiği taraf oldukça önemli olacak. 1,276 seviyesinin altında 1,265 dolar ana destek noktası bulunuyor. Yani 1,276 seviyesinin kırılması halinde bu destek test edilmek istenebilir.

Ons altın tarafında uzun süredir hem Fed kaynaklı hem de Abd de hükümetin kapalı oluşundan kaynaklı pozitif seyir devam etmekteydi. Özellikle usdjpy paritesinde bu gelişmeler 105 seviyesine doğru bir gerileyişi tetikleyince ons altında 1,300 dolar seviyelerini zorlamaya başlamıştı ancak BOJ un açıklamaları ile değer yitiren Japon Yeni usdjpy nin yeniden 110 sevyelerine yaklaşmasını sağladı ve birbiriyle korele olan ons ve jpy sonucunda ons tarafında da satışlar yaşandı. Şimdi merak edilen soru ise ons altının buradan yeniden yukarıya tepki verip veremeyeceği.

Ons grafiğini incelediğimizde teknik göstergelerin günlük grafikte aşağı yönlü kalmaya devam ettiğini görebiliyoruz. Bu göstergelerin yeniden yukarıya dönmesi için 1,286 doların aşılması oldukça önemli. Bu seviye yukarı yönlü aşılabilirse ons altın tarafında teknik olarak ilk etapta 1,292 sonrasında ise 1298 direnç seviyeleri takip edilecektir. Ons altın fiyatının 1,286 doları aşamaması halinde ise 1,276 dolar desteği güncelliğini korumaya devam edecektir. Bu seviyenin kırılması ise 1,265 destek noktasına kadar gerilemeleri tetikleyebilir. Bizim öngörümüz 1,265 dolar seviyesine doğru olası düşüşlerde altın tarafında alıma geçmek şeklindedir. Çünkü şuan için 1,265 desteğinin aşağı yönlü kırılmasını beklememekteyiz.