Borsalarda yaşanan sert yükselişler devam ediyor. İstanbul Borsası'da bu sabah 113 bin puan seviyesine ulaştı. Yani hisse senedi piyasalarına para girişi yıl sonuna girdiğimiz bu günlerde Libya, Suriye Abd yaptırımları konusundaki belirsizliklere rağmen devam ediyor. Buna karşın dolar kurunda ise Merkez Bankası'nın son faiz indirimi sonrası başlayan yukarı hareket şimdilik 5,96 direnci altında kalmış gibi görünüyor. Bildiğiniz üzere analizlerimizde 5,96 direncinin önemli bir seviye olduğunu bu seviye kırılmadığı takdirde yukarı yönlü atakların satış fırsatı olarak görülebileceğini anlatmıştık. Ancak 5,96 seviyesinin olumsuz bir haber akışı ile kırılması, kur tarafında yukarı yönlü hareketlerin de hız kazanmasını sağlayabilecektir.

Bugün önemli bir veri akışı bulunmuyor. Zaten Noel arifesi olması nedeniyle yurtdışı yarım gün olacak. Borsaların bir çoğu yarım gün çalışacak, bazıları ise tüm gün kapalı kalacaklar. Bu nedenle işlem hacminin düşük kalması beklenebilir. Olası olumlu veya olumsuz haber akışlarının gelmesi durumunda işlem hacmi de düşükken sert fiyatlamalar yaşanabilir. Ancak herhangi bir yeni haber düşmediği sürece kur tarafında çok da fazla bir dalgalanma beklenmemektedir.

Dolar tl paritesinde yukarı yönlü görünüm teknik olarak devam ediyor. 5,96 ve 5,98 dirençleri hedeflenmek istenebilir. 5,96 üzerinde kalınamaması durumunda ise yeniden 5,918 ve 5,90 desteklerine doğru çekilmeler yaşanabilir. Kalıcı bir düşüş hareketinden söz edebilmek için ise 5,883 seviyesinin altında fiyatlamlara ihtiyaç duyulacaktır.