Altın fiyatlarında dün ve önceki günlerde artık yukarı yönlü bir toparlanmanın başladığını kalıcı bir yükseliş için ise 1,485 dolar üzerinde kalınması gerektiğini vurgulamıştık. Dün gerçekleşen yükselişle ilk etapta 1,485 dolar civarını zorlayan ancak bir türlü geçemeyen ons altın bu sabah itibari ile 1,490 dolar seviyesine ulaşmış durumda. 

Ekonomik veri olarak herhangi bir veri bulunmuyor. Piyasalara veya altın fiyatlarına etki edebilecek bir gelişmenin bulunmadığı ve Noel arifesinde olduğumuz bugün Suriye ve Libya tarafında gelebilecek açıklamalar fiyatlamalara etki edebilir. Noel başlangıcı nedeni ile piyasalarda işlem hacminin düşmesi bekleniyor. Bu ortamda altın yeni yıla girerken nasıl bir fiyatlama içerisinde olacak merak ediliyor. Geçtiğimiz yıl yani 2019 yılına giriş yaparken başlayan yükseliş hareketine benzer bir yükseliş dalgası yaşanır mı diye merak edilirken ons altının 1,485 dolar seviyesini aşması bu yönde olumlu bir başlangıç oldu. 

Ons altın fiyatı 1,485 doları aştı ve şimdi takip etmemiz gereken seviye 1,494 seviyesi. Buranın kırılmasıyla braber 1,503 dolara doğru hareketlenme yaşanabilir. Zaten yıl başına girerken 1,500 dolar denemesi olabileceğini de önceki analizlerimizde vurgulamıştık. Her ne kadar haber akışları desteklemiyor olsa da teknik olarak desteklenen bir ons altın izlemekteyiz.