Dün akşam saatlerinde piyasa kapanışı sonrası Abd Başkanı Trump'ın yaptığı açıklamalar ile birlikte dolar kurunda bir geri çekilme izledik. Kur akşam saatlerinde 5,725 seviyesine kadar geriledi. Sonrasında ise toparlanan dolar kurunda bugün gerçekleştirilecek olan Merkez Bankası toplantısı beklenmeye başladı. TCMB tarafından bugün alınacak faiz kararı öncesinde beklentiler oldukça değişken. Son iki toplantıda beklentilerin üzerinde faiz indirimi yapan TCMB bu kez de bu tarz bir faiz indirimi yapar mı endişesi dolar satıcıları üzerinde bulunuyor. Bu nedenle de kurda kalıcı bir düşüş Suriye'de oluşan iyimser tabloya karşın oluşabilmiş değil.

Bugün TCMB'nin faizlerle ilgili nasıl bir aksiyon alacağı merak konusu. Dolar fiyatına direkt olarak etki edebilecek en önemli gelişme bu karar olacak. Ayrıca faiz oranlarında geri çekilmeye borsa tarafının da nasıl bir tepki vereceği merak ediliyor. Yabancı fon kurumları ortalama 100 baz puanlık bir faiz indiriminin uygun olabileceğini ve piyasayı sarsmayacağını düşünüyorlar. Bunun üzerinde bir faiz indirimi gelmesi halinde dolar kurunda yukarı yönlü ataklar görülebilir. Ancak Suriye'de ki oluşan tablonun olumluya dönmesi burada yaşanabilecek yükselişleri de satış fırsatı haline getirebilir. 

Faizlerin 100 baz puan veya daha altında geri çekilmesi ise dolar tarafında çok fazla bir etki oluşturmayabilir. Hatta aşağı yönlü hareket eden bir döviz kuru ile karşılaşmamızı sağlayabilir. Bu nedenle Merkez Bankası'nın bugün alacağı faiz kararı piyasalar tarafından yakından izleniyor olacaktır. Türkiye saati ile 14:00'de açıklanacak olan faiz kararı sonrasında 14:45'te Avrupa Merkez Bankası ECB'de faiz kararlarını açıklayacak. Kur tarafında TCMB takip edilecek olsa da ECB'nin kararını da takip etmek de fayda olacaktır. Saat 15:30 da açıklanacak olan Abd çekirdek dayanıklı mal siparişleri ve işsizlik haklarından yararlanma ile yine aynı saatte Başkan Draghi'nin açıklamaları takip edilecektir. Abd'de akşam saatlerinde ise yeni konut satışları ile bugün oldukça yoğun olan ekonomik takvimi noktalayacağız.

Bugün kur tarafında teknikten ziyade faiz haberi kaynaklı bir hareket oluşma ihtimali oldukça yüksek. Teknik göstergeler hala aşağı yönlü hareketi destekliyor gibi dursa da beklentilerin üzerinde bir faiz indirimi yapılması halinde yükselişe geçen bir kur izleme ihtimali de bulunduğunu eklemekte fayda olacaktır.