Dolar kurunda dün 5,71 seviyesine doğru geri çekilmeler yaşanmış olsa da gelen tepki alımları ile bu seviye altına geçilemediğini gözlemledik. Bugün sabah saaatlerinde Abd'den gelen olumlu haberlerle güne uyandık. Abd'den Türkiye'ye patriot ve F35 onusunda yeni bir eklif sunulacağına dair bilgiler gelmekte. Trump ise yaptığı bir açıklamada Erdoğan ile arkadaş olduklarını vurguladı. Patriot ve F35 konusunda ABD ile bir anlaşmaya varılabilirse, bu çok ciddi bir adım olur ve iç piyasalara etkisi oldukça pozitif olacaktır. Bu nedenle buradan çıkacak haberler dolar kuru için de son derece önemlidir.

Bugün Türkiye'de kapasite kullanım oranı ve imalat güveni  açıklanacak.Abd'de Conference Board Tüketici Güveni endeksi takip ediliyor olacak. Yine gün içerisinde Fed üyelerindn gelebilecek açıklamalar ve Almanya İfo endeksi takip edilebilecektir. Abd'de ki görüşmeler sonucunda yapılacak açıklamalar da en az ekonomik veriler kadar önemli olacaktır. Bu bağlamda Abd ile gerçekleştirilen görüşmelerin olumlu sona ermesi dolar kurunu aşağı çekecek gelişmelerden bir tanesi olarak kabul edilebilir.

Dün yeniden 1,10 seviyesi altına gerileyerek dolar endeksine destek çıkan eurusd paritesi nedeni ile dolar güçlü kalmayı sürdürürken, grafikte çıkan görünüme de göz attığımızda kurdaki yükseliş dikkat çekse de teknik göstergelerin hala aşağı yönlü sinyal ürettiği de gözlemlenmekte.

Dolar kurunda 5,745 seviyesinin yukarı yönlü aşılamaması ile beraber aşağıda yeniden 5,70 ve altına doğru gevşemeler gündeme gelebilir. Bu durumda 5,684 ve 5,65 seviyelerine doğru geri çekilmeler mümkün olabilir. Dolar kurunda yaşanabilecek olası yükselişlerde ise 5,745 seviyesinin aşılması halinde 5,81 seviyesine doğru yükselişlerin hız kazanması beklenebilir.