Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta oldukça pozigtif bir kapanış yapmıştık ve ardından dün sabah ki altın analizimiz içerisinde artık 1,520 dolar üzeri denemesi gelmesinin gerektiğini vurgulamıştık ki öyle de oldu. 1,524 dolar seviyesine kadar çıkışını sürdüren ons altın fiyatı şu sıralarda 1,520 dolar üzerinde kalmaya çalışmakta. Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinden henüz net bir sonuç alınabilmiş değil ve Çin heyetinin geri döndüğü biliniyor. Yani belirsizlik hala devam ediyor ve bu Çin için pozitif bir gelişme.

Abd'nin İran'a karşı açıkladığı son yaptırımlar çerçevesinde bu bölgede de sıkıntılı bir süreç olduğu söylenebilir. Abd ile İran'ın son Suudi Arabistan saldırısı sonrasında karşı karşıya gelmesi dünya ekonomisi ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle de ons güvenli limanlı talebi ile Japn Yeni ile birlikte değer kazanımını sürdürüyor. Ayrıca geçtiğimiz hafta Fed'den gelen faiz indirimi de onsun önünü açmış durumda. Her ne kadar dolar endeksi yükseliyor olsa da altın fiyatına bu yükselişin pek bir etkisi yok gibi duruyor.

Ekonomik takvime baktığımızda Abd'de Conference Board Tüketici Güveni endeksi takip edilebilir ancak altın fiyatına direkt olarak etki edebilecek öneme sahip olmadığını da söylemekte fayda var. Dün Fed üyelerinden gelen açıklamaların devamı gelmesi halinde bu açıklama detaylarına göre fiyatlanan bir ons altın ile karşı karşıya kalabiliriz.

Altın fiyatlarında geçtiğimiz Cuma günğü başlayan yükselişle beraber teknik göstergelerin de alım sinyali üretmeye başladığını vurgulamıştık. 1,524 dolar direncinin aşılması ile beraber 1,534 ve 1543 direnç noktalarına doğru yükseliş devam edebilir. Aksi halde ise 1,511 dolar önemli oalcaktır. Bu seviyenin üzerinde kalındıkça düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. 1,511 doların altına kaymaıs halinde ise 1,500 dolar aşağısına doğru düşüşler yaşanma ihtimali artacaktır.