Altın fiyatlarında bekleyiş devam ediyor. Japon Yeni'nde yaşanan değer kaybı ons altını da geri çekerken, diğer tarafta dolar endeksinde artış da ons üzerinde baskı oluşturmayı sürdürüyor. Abd ile İran arasında gerilim artar mı ? İngiltere ile İran arasında bir kriz çıkar mı soruları eşliğinde yukarıda tutunmaya çalışan ons altın 1,425 dolar sınırını bir türlü aşamıyor.

Ons altın için 1,425 doların kritik bir denge noktası niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu seviyenin altında kalındıkça aşağı hareket ihtimali artmaya devam ediyor. Önümüzdeki hafta içerisinde Fed'in faiz kararı ile birlikte bir kırılma yaşanmasını beklediğimiz altında bu kırılmanın yönü Fed'in faiz kararı ve sonrasında gelen açıklamalara bağlı olarak değişecek gibi görünüyor. Piyasalarda Fed'in 25 baz puanlık indirim yapacağı fiyatlanırken bu indirimin gelmemesi altın fiyatına sert bir satış getirebilir. Yine beklentilere paralel olarak 25 baz puan değil de 50 baz puanlık bir faiz indirimi yapılması halinde ons altın fiyatlarında oldukça sert bir yükseliş bizi bekliyor olacaktır.

Dün paylaşmış olduğumuz altın analizimiz içerisinde 1,414 dolar seviysinin önemli olduğunu ve bu seviye üzerinde tutunulması halinde yeniden 1,425 dolar denemesinin gelebileceğini belirtmiştik. Öyle de oldu ve tam 1,414 dolar seivyesine kadar gerileyen altın buradan tepki vererek 1,420 dolar üzerine yükseldi.

Bugün için aşağıda yine 1,414 dolar seviyesi takip ediyor olaacaktır. Bu seviye altına inilmemesi halinde ukarı yönlü hareketlerin devamı beklenebilir. Bu durumda ilk izlenecek seviye ise yine 1,425 dolar seviyesi olacaktır. Buranın aşılıp fiyatların üzerinde saatlik kapanışlar gerçekleştirmesi ons altında yukarı hareketin devamı açısından oldukça önemli olacaktır.