Altın fiyatları geçtiğimiz hafta ciddi bir yükselişle 1,410 dolar seviyesini test etmiş, sonrasında 1,380 dolara kadar gevşemişti. Zaten 1,410 dolar üzerini test eden ons tarafında bir kar realizasyonunun gelmesi gerektiğini vurgulamıştık ve altta 1,378 dolar seviyesinin önemine değinmiştik. Düşüşler bu seviye üzerinde kaldı ve yeniden yükseliş başladı. Özellikle Trump'ın İran'a saldırı haberi ve sonrasında bunu geri alması ama her zaman masada olduğunu hatırlatması ile beraber bu hafta başlangıcına yeniden 1,410 dolar seviyesini test ederek başladık.

Ons altın fiyatı şu sıralarda 1,410 dolar seviyesi üzerinde fiyatlamalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Fed'in faiz kararı sonrasında altın tarafında oluşan pozitif ortam, İran - ABD gerilimi ile beraber gelişerek devam etti. Bu hafta ise gözler G20 zirvesine çevrilmiş olacak. G-20 de Abd Başkanı Trump ile Xİ görüşmesi altın fiyatlamaları açısından oldukça önemli olacak. Yine bu zirveden Trump'ın İran'a dair verebileceği mesajlarda altın fiyatları açısından önemli rol oynayacak etkenlerden olbilecektir.

Ons altın fiyatında teknik görünüm yukarı yönlü kalmaya devam ediyor. Ancak bu hafta çok nemli haber akışları beklenyor. Bunların başında da İran - ABD arasındaki gerilime dair açıklamalar ve G-20 zirvesinde Trump ile Çin Lideri Xİ'nin görüşmesinden çıkacak satır başları altın fiyatlamaları açısından oldukça önemli olacaktır. Ekonomik takvimde çok önemli bir veri akışı olmadığı bugün ons altın fiyatlarında olası geri çekilmelerde 1,382 dolar seviyesi takip edilecek. Yükselişin devamı halinde ise 1,412 dolar ve 1,425 dolar seviyeleri hedeflenmek istenebilir.