Dolar kuru dün beklentilerimize paralel olarak yükseldi ve yükselişini ,15 seviyesine kadar taşıdı. Bu seviyenin güçlü bir direnç olduğunu vurgulamıştık. Buraya doğru yükselişlerin yatırımcılar tarafından satış fırsatı olarak değerlendirilebileceğini de belirtmiştik. Öyle de oldu ve 6,15 seviyesine kadar yükselen dolar kuru akşam saatlerinde 6,10 seviyesinin altına geriledi.

Bu sabah itibari ile yeniden 6,10 üzeirne yükselmiş olan kur için yine dolar endeksi önemli bir faktör olacaktır. Dün dxy tarafında 98,40 a kadar yaşanan yükselişler akşam saatlerinde yerini kayıplara bırakmıştı. Dxy bu sabah itibari ile de düşüşünü sürdürüyor ancak dolar tl hafif de olsa toparlamış durumda. Gün içerisinde Abd'de çekirdek dayanıklı mal siparişleri açıklanacak.

Diğer taraftan Abd ile Çin arasında belirsizliğini koruyan ticaret görüşmelerinde yaşanılabilecek ilerleme veya olumsuzluklar dolar kurunda fiyatlamaların yönünü değiştirebilecektir.

Çin ile Abd arasındaki gerginlik giderek artmaya devam ediyor. Bu gerginlikten Çinli teknoloji devi Huawei'nin etkilenmesi Çin'i ciddi anlamda rahatsız etti. Buna karşılık Çin Abd ye karşı hangi adımları atacak merak ediliyor. Dolar tl de görünüm teknik açıdan yukarı öynlü kalmaya devam ediyor ancak teknikden ziyade hhaber akışı kaynaklı fiyatlamaların olacağı bir döneme girdiğimizi belirtmekte fayda olacaktır. Dolar kurunda düşüşlerin kalıcı olmasından bahsedebilmek için 6,095 seviyesi altında fiyatlamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Aksi halde yeniden yükselişlerle 6,156 seviyesi ve 6,207 seviyeleri yukarı yönlü ataklarda izleyeceğimiz direnç seviyelei olacaktır.