Altın fiyatlarında yaşanan düşüşün gerçekçi olmadığını ve şu bulunduğumuz piyasa ortamı içerisinde devam ettirilebilmesinin oldukça zor olduğunu vurgulamıştık. Nitekim bizi yanıltmayan altın fiyatı sonunda 1,277 dolar direncini kırarak yükselişini başlattı. Tabi bu yükselişin devamının gelip gelmeyeceği merak ediliyor yatırımcılar tarafından. Hatırlarsanız 1,277 dolar üzer,nde bir haftalık kapanış önüüzdeki hafta pozitif bir görünüm luşmasına sebep olur diye belirtmiştik. 

Bugün haftanın son işlem günü ve ons altın fiyatının kapanışı nereden yapacağı daha da önemli bir hal almış durumda. Teknik anlamda kararsız bir seyir içerisinde olan ons altın 1,268-1,277 dolar bant hareketini yukarı yönlü kırarak bu bandın dışına çıkmış durumda. Bu bant üzerinde saatlik ve günlük kapanış gerçekleştiren altın fiyatı için ekonomik takvimde dikkat çeken tek veri bulunuyor. O da çekirdek dayanıklı mal siparişleri verisi. Bu veri dolar endeksi üzerinden dolaylı olarak da altın fiyatları üzerinde etkili olabilir. 

Abd ile Çin arasında herhangi bir ticaret anlaşması çıkmamasının altında pozitif bir hava oluşmasına katkı sağlayacağını belirtmiştik. Aynı şekilde Japon Yeni üzerinde ki baskının da burada yaşanan gelişmelerle ortadan kalkabileceğini vurgulamıştık. Öyle de oldu ve dün hem Japon Yeni hem de ons altın zincirlerini kırdı. Usdjpy paritesi 109,50 seviyesinin altına gerilerken 108,60 hedefimize bir adım daha yaklaşmış oldu. Ons altın ise dün 1,287 dola seviyesine kadar yükselişini devam ettirdi.

Ons altında teknik göstergeler aşağı yönlü kalmaya devam etse de piyasa ortamının buna müsade etmediğini görülüyor. Yükselişlerin 1,287 doları aşması halinde 1,292 ve 1,297 dolar seviyesi ön plana çıkabilir. Bu seviyenin aşılamaması halinde ise yeniden aşağıda denge noktamız konumunda bulunan 1,277 dolar seviyesi ön plana çıkacaktır. Ons altın fiyatlarında yükselişin devam edebilmesi için 1,277 dolar altına inilmemesi teknik anamda da büyük önem taşımaktadır.