Dün 23 nisan nedeni ile Türk,ye'de resmi tatildi ve bu nedenle piyasada işlem hacmi oldukça düşüktü. Daha doğrusu Türkiye'de Borsa İstanbul kapalı olduğu için Bist tarafında zaten işlem yoktu, kur tarafında da düşük bir işlem hacmi yaşandı. Dün ki analizimizde hem teknik göstergelerin hem de yaşanan gelişmelerin doların yönünün yukarı olmasını desteklediğini vurgulamıştık. Bu nedenle 5,86 ya doğru yükselişlerin yaşanabileceğini vurgulamıştık. Zaten geçtiğimiz haftadan bu yana yğkselişlerde 5,86 seviyesinin önemine dikkat çekmeyi sürdürmekteyiz. Çünkü bu seviyenin aşılması demek dolarda yukarı yönlü isteğin artması anlamına gelecektir.

Bu sabah uyandığımızda dün 5,83 ler civarında bıraktığımız kurun sabah saatlerinde 5,85 seviyesi üzerine yükseldiğini ve 5,86 ya yaklaştığını görmekteyiz. Burada yine 5,86 noktası gün içerisinde takip ediliyor olacaktır. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde saatlik kapanışların oluşması halinde kurda yukarı yönlü ataklar ön plana çıkabilir.

Abd'nin İran'dan petrol alımında muafiyet tanıdığı ülkelerin muafiyetinin 2 mayısta son bulması ve Trrump'ın bu muafiyeti devam ettirmeme kararı alması içeride de durumu bir mitar karıştırdı. Her ne kadar Türkiye'de yetkililer ABD komşularımız ile ticaretimize karışamaz deseler de Abd ve Trump, İran ile ticaret yapan ülkelere yaptırımlar uygulanacağını duyurdu. Bu nedenle piyasalarda da endişeli bir bekleyiş var ve kısa süre içerisinde Trump ile Erdoğan'ın bir görüşme yapması dün gündeme geldi. Buradan çıkabilecek eni haber başlıkları da dolar kuru için son derece önemli olacaktır.

Yurtdışında Paskalya etkisi ile azalan işlem hacmi yeniden artmaya başladı. Tatil lan her yer bugün açık olacak. Dün euro dolar paritesinin 1,12 seviyesi altına gelişi yine 1.1340 geçilemediği takdirde aşağı hareket devam tezimizi doğrular nitelikteydi. Parite şu sıralarda 1,12 nin hemen üzerinde fiyatlanıyor. Yani dolar endeksinde de ufak bir toparlanma mevcut. Ekonomik takvimde Almanya IFO verisi, Kanada Faiz Oranı, ABD Ham petrol stokları ve Kanada Merkez Bankası toplantısı yer alıyor. Yani dolar kuruna direkt olarak etki edebilecek bir gelişme yer almıyor diyebiliriz.

Dolar kurunda bugün için takip edeceğimiz seviye yine 5,86 seviyesi olmaya devam edecek. Bu seviyenin aşılmasıyla beraber 5,91 e doğru hızlı alımlar gerçekleşebilir. Ancak 5,86 seviyesinde dolar kurunun tutunamaması halinde bu durumda yatırımcılar için yeniden satış fırsatı oluşabilecektir. Bu nedenle bugün olası yükselişlerde kurun 5,86 üzerinde kalıcı olup olamayacağına bakacağız. Olası geri çekilmelerde izleyeceğimiz ilk destek noktamız ise 5,812 seviyesi olacaktır.