Altın fiyatlarında haftalardır vurguladığımız hareketler gerçekleşmeye devam ediyor. 1 gğn öncesinde 1279 seviyesini yukarı yönlü zorlayan altının 1,280 doların üzerine çıkamaması halinde yeniden 1,271 dolara kadar gevşeyeceğini ve burada tepki verip veremeyeceğiin önemli olduğunu söylemiştik. Buranın kırılması halinde ise 1267 dolara kadar düşüşlerin devamının gelebileceğini vurgulamıştık. Sonuç oalrak bu gece saatlerinde 1268 dolar seviyesine kadar gerileyen bir ons altın ile karşı karşıyayız.

Ekonomik takvimde Almanya IFO verisi, Kanada Faiz Oranı, ABD Ham petrol stokları ve Kanada Merkez Bankası BOC toplantısı yer alıyor. Baktığımız zaman ons altın fiyatlarını yakından ilgilendiren bir ekonomik takvim verisi bulunmadığını söyleyebiliriz. 

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ve bu hafta bildiğiniz üzere Paskalya nedeni ile piyasalar tatildi. Bu nedenle Cuma günü işleme kapalı olan altın fiyatları pazartesi yükselişle açılmıştı. Ancak bu düşük hacimde yaşanan yükselişlere aldanmamak gerektiğini ve gerçek fiyatlamanın salı günü yaşanacağını vurgulamıştık. Bizi takip edenler bunun bilincindeydi ve 1,280 dolar üzerine çıkamayan altının satış fırsatı verdiğini de belirtmiştik. 2 günün snunda şuan geldiğimiz seviye 1,268 dolar.

Ons altın şu sıralarda 1,270 doların hemen altında fiyatlamalarını sürdürüyor. Dün vurguladığımı 1,266 doları seviyesi önemini korumaya devam ediyor. 1Hatta bu seviyeyi daha da netleştirerek 1,265-1,267 dolar aralığı da diyebiliriz. Böylesi daha iyi olacaktır. Çünkü hareketli ortalamalara göre destek noktaları birbirine oldukça yakın görünmektedir. Bu aralık altına inilmesi halinde ons altın tarafında neredeyse bir aydır urguladığımız 1,256 seviyesi gündeme gelebilecektir. Bu seviye üzerinde tutunması halinde ise yeniden 1,272 ve 1,277 seviyelerine doğru yükselişler yaşanabilir. Ons altın tarafında negatif baskının spona erdiğini söyleyebilmek için ise 1,282 doların aşılarak 1287 dolar seviyesine doğru yükselişlerin yaşanmasına ihtiyaç duyulmaktadır.