Dolar kurunda geçtiğimiz haftayı 5,94 sınırında kapadık. Bu haftaya giriş yaparken hafta sonu hafter güçleri tarafından rehin alınan 3 Türk gemi çalışanı, Libya'da yaşanan gerilimler ve Suriye'de yeniden alevlenen çatışmalar dikkat çekiyor. Özellikle dün İsrail'in Şam'a hava saldırısı düzenlediği haberleri ile yeniden Suriye'de durumlar değişebilir mi sorusu gündemdeki yerini koruyor. Burada yaşanacak olası çatışma ortamında dolar kurunda yeniden yukarı yönlü atakların yaşanması mümkün olabilir. Türkiye'den henüz resmi asker talebinde bulunmayan Libya'nın bu yönde bir talebi olursa yine nasıl bir strateji ile asker gönderimi yapılacağı da piyasaların gündeminde yer alan konulardan bir tanesi olacaktır. 

Bugün Abd'de açıklanacak verilere bakıldığında çekirdek dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satış verileri takip edilebilecek veriler olarak dikkat çekmekte. Yine de dolar kuruna direkt olarak etki edebilecek önemde olmadığını vurgulamakta fayda var. Cumartesi günü Trump'ın imzalamış olduğu savunma bütçesi ile beraber Türkiye'ye karşı bazı yaptırımlarda onaylanmış oldu. Ancak özellikle caatsa konusunda henüz bir netlik yok. Diğerleri zaten beklenmekte olduğundan piyasalarda çok büyük bir etkiye neden olmuş görünmüyor. Bu hafta içerisinde yaptırım kararlarına yönelik iki taraftan gelebilecek açıklamalar ve Türkiye'nin atabileceği misilleme adımları ön plana çıkabilir. Bu bağlamda yaşanacak gelişmelerin döviz kurlarına da etki etmesi beklenebilecektir.

Teknik göstergelerin ve haber akışlarının yukarı yönlü hareketi desteklemeye devam ettiği dolar kurunda 5,96 seviyesi önemli bir denge noktası olarak kalmaya devam ediyor. Olası yükselişlerde 5,94 üzeri hareketlerde 5,96 direnç noktası takip edilmelidir. Buranın kırılması dolar kurunda 6 lira üzerine doğru atakları tetikleyebilir. Ancak kur tarafında bu bölgenin aşılamaması halinde aşağıda 5,925 ve sonrasında 5,90 seviyelerimne doğru geri çekilmelerin devamı beklenebilir. 5,90 altında ise 5,86 desteğine doğru geri çekilmeler mümkün olabilir. Özellikle olumlu gelebilecek olası haber akışlarında 5,86 seviyesine doğru düşüşler yeniden alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir.