Altın fiyatlarında 1,480 dolar altında bekleyiş 2 haftadır devam ederken, bu haftaya Suriye'de ve Libya'da yaşanan yeni hareketliliklerle başlanıyor. Bu durum ons altın tarafına hafif de olsa pozitif bir etki yapabilir düşüncesindeyiz. Zaten teknik olarak da yavaş yavaş yukarı dönmeye çalışan bir ons altın fiyatı izlemekteyiz. Ancak bu yükselişlerin kalıcı olabilmesi için bu hafta oldukça önemli olacak gibi görünüyor. Yeni yıla giriş yaparken, 2019'a girerken yaptığı yukarı yönlü hareketi tekrarlar mı sorusu yatırımcıların akıllarında kalmaya devam ederken, yeni yılın son haftası öncesinde nasıl bir fiyatlama yaşanacağı piyasalar tarafından da merak ediliyor.

Bugüne baktığımızda Abd kanadında açıklanacak iki önemli veri bulunuyor. Ancak bu veriler ons tarafına direkt etki edebilecek türden veriler değil. Yine de dolar endeksi üzerinde oluşturabileceği etki dolaylı olarak ons fiyatlarını da etkileyebilir. Bu nedenle çekirdek dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satış verilerini takip etmekte fayda var.

Hafta spnu Abd Başkanı Trump, Çin ile bir anlaşma imzalamanın oldukça yakın olduğunu açıkladı. Bu tarafta herhangi bir sorun kalmadı gibi görünse de faz 1 anlaşma imzalanana kadar hala endişeli bekleyiş devam edecek gibi görünmektedir. Çünkü Trump'ın ne kadar değişken bir fikir yapısı olduğunu yıllar içinde gözlemlemiş olduk. Bu nedenle dikkat etmekte ve kesin yargılarla hareket etmemekte fayda olacaktır. Çin ile Abd arasında bir şekilde anlaşmanın bozulması veya bu yönde gelebilecek olumsuz açıklamalar ons altının yeniden yukarı yönlü ivme kazanmasına sebep olabilecektir. Yine dün İsrail'in Şam'da hava saldırısı düzenlemesi bölgede yeniden bir alevlenmeye neden olacak mı yatırımcılar tarafından takip ediliyor olacaktır.

Ons altın için teknik görünüm yukarı yönlü. Sabah saatlerinde 1,480 dolar üzerini zorlamaya başlayan ons altın için bugün 1,484 dolar seviyesi kritik olacaktır. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde saatlişk kapanışların gelmesi halinde ons altında yukarı yönlü hareketler iyice kendini hissettirebilir. 1,484 doların aşılamaması halinde yeniden 1,475 dolar ve 1,470 dolar altına doğru fiyatlamalar ön plana çıkabilecektir. Teknik oalrak yukarı yönlü hareket destekleniyor olsa da haber akışları ile yön bulaunabilecek bir hafta olduğu unutulmamalıdır.