Dün Putin ile Erdoğan'ın görüşmesi iki lider arasında gerçekleşen en uzun görüşme olarak tarihe geçti. 6 saatin üzerinde devam eden görüşmeden anlaşma çıktı. Geçtiğimiz hafta Abd ile anlaşan Türkiye, bölgede söz sahibi olan diğer bir ülke konumunda bulunan Rusya ile de anlaştı. Dün dolar kuru 5,83-86 arası seyrederken,, olumlu haber akışı ile beraber 5,79 seviyesinin altına kadar geriledi. Şu sıralarda ise 5,80'in hemen üzerinde fiyatlanan bir kur ile karşı karşıyayız.

Bugün Borsa İstanbul tarafının pozitif bir açılış yapması bekleniyor. Dolayısı ile de kur tarafında aşağı yönlü bir seyir oluşma ihtimali bulunuyor. Ancak yarın TCMB'nin faiz kararını açıklayacak olması ve beklentilerin faizleri 100-150 baz puan aralığında indireceği şeklinde yoğunlaşması, kur tarafında düşüşleri sınırlayabilir.

Bugün Türkiye tüketici güveni verisi açıklanacak Abd'de ise petrol stok verileri var yani direkt olarak kurlara etki edebilecek düzeyde bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Dün yapılan anlaşma ve uygulanabilirliği ile ilgili Rusya, Abd, AB ülkeleri ve Şam'dan gelecek açıkalamalar kur üzerindeki fiyatlamalarda etkili olabilir.

Dün yaptığımız dolar analizi içerisinde kurda teknik görünümün negatif olduğunu belirtmiştik. Göstergeler hala aşağı yönlü hareketi destekler nitelikte kalmaya devam ediyor. Bugün için yyukarıda 5,821 seviyesi takip edilecek. Buranın altında kalması halinde aşağıda 5,77 seviyesine doğru geri çekilmeler mümkün olacaktır. Yarın ki TCMB toplantısı öncesinde beklenilen faiz indirimi ile beraber toparlanmaya çalışan bir kur izleme ihtimalimiz olsa da, Suriye konusunun kısmen çözülmüş olması doları aşağı yönlü baskılayabilecektir.