Altın fiyatlarında geçtiğimiz haftadan bu yana 15 dolarlık bir bantta hareketler devam ediyor. Aşağıda 1,480 dolar yukarıda ise 1,495 dolar aralığında gidip gelen fiyatlamaların dışına henüz çıkılamamış durumda. Dün İngiltere'de avam kamarasından geçemeyen Brexit anlaşması ile beraber hafif toparlanan ons altın yeniden 1,490 dolar üzerini zorlamaya başladı. 

Brexit konusunda belirsizliğin artması ile birlikte değer kazanmaya başlayan altın tarafında, kalıcı bir yükselişten bahsetmek için ise henüz erken gibi görünüyor. Bugün Opec toplantısı ve Abd'de petrol stok verileri takip ediliyor olacak. Buradan gelebilecek haberler ons altını direkt olarak etkilemese de, petrol fiyatlarında sert hareketlere neden olur ise, altın tarafında da hareketler hızlanabilir.

Abd ile Çin tarafının ticaret görüşmelerinden gelen açıklamalar olumlu olmaya devam ediyor. Bu nedenle de ons tarafında satış baskısı artıyor ancak diğer taraftan Fedden beklenen yeni faiz indirim kararı ile beraber onsa olan talebin artacağı düşünülmekte. Yani şuan için ons altın tarafında kısır bir döngnün içerisine girildiği söylenebilir. Abd ile Çin ikili görüşmelerinin olumlu olması onsu aşağı çekmeye çalışırken, Fed'in faiz indirimi beklentisi ile ons yukarı gitmeye çalışıyor. Dolayısı ile iki tarafa da gidemiyor ve 15 dolarlık bir bant üzerinde hareketlerine devam ediyor.

Ons altında kritik direnç nokası 1,497 dolar seviyesi diye belirtmiştik ki bu seviye hala güncelliğini korumakta. Buranın aşılabilmesi ile beraber pons tarafında yükselişler hız kazanabilir. Aksi halde bu seviyenin altında 1,487 dolar ve onun altında ise hedef noktamız 1,472 dolar seviyeleri olacaktır.