Dolar tl paritesinde geçtiğimiz hafta direnç bölgesi üzerinde yapılan kapanış sonrası gözler bu hafta nasıl bir fiyatlama içerisine gireceğimize çevrilmiş durumda Cuma günü kapanışa yakın TCMB'nin gelen yeni hamlesi piyasalarda nasıl bir harekete neden olacak izliyor olacağız.

Finansal istikrarı desteklemek amacıyla, yabancı para  mevduat/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm  vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına karar verildi. Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, alınan bu kararla,  piyasadan yaklaşık 2,1 milyar ABD doları tutarında likidite çekilmesi  bekleniyor. 
 
Gelen habern şimdilik piyasalara pek bir etkisi olduğu söylenemez. Ancak saat 10:00 sonrası iç piyasaların açılması ile birlikte haberin etkilerini görme ihtimalimiz bulunuyor. Bunun dışında ekonomik takvimde Almanya ve ABD PMI verileri takip ediliyor olacak. Yine Erdoğan'ın BM'de gerçekleştireceği görüşmelerde çıkacak sonuçlarda dolar kuru için belirleyici bazı etkilere neden olabilecektir.

Dolar tl paritesinde teknik göstergeler hala aşağı yönlü seyri desteklemeye devam ediyor ancak diğer taraftan da direnç bölgesi civarında fiyatlamaların sürdüğünü hatırlatmakta fayda var. Gün içerisinde 5,747 seviyesinin geçilmesi ile beraber yükselişler hız kazanabilir. Bu seviyenin yukarı yönlü kırılamaması halinde ise dolar tl paritesinde yeniden 5,70 seviyelerine doğru gevşemeler yaşanabilecektir.