Dolar tl paritesinde dün 5,74 seviyesi aşağı yönlü yine kırılamadı ve fiyatlamalar bir tık daha yukarıya taşındı. 5,79 seviyesine kadar yükselen kur şu sıralarda 5,77 civarında fiyatlamalarını sürdürüyor. Abd'nin Türkiye'ye sunduğu patriot teklifini geri çektiği haberi ile güne başladık. Dün gün içerisinde önemli gelişmeler takip edildi. 

Abd'de imalat PMI ve hizmet PMI verileri açıklandı. Buna göre 2009 yılından bu yana görülen en düşük imalat PMI verisi ile karşı karşıya kalan bir Abd ekonomisi izledik ki 50 altında ve daralmaya işaret eden bir veri olarak dikkat çekti. Ancak Abd Merkez Bankası Fed üyelerinden Harker ve George abd ekonomisinin gayet iyi olduğunu ve teşviğe ihtiyacı olmadığını belirttiler. Yani yeni bir faiz indirimine gerek yok mesajı verdiler. Trump ise yine sosyal medya hesabının başındaydı ve Almanya eksi faizle tahvil satarken biz neden hala faiz ödüyoruz. Fed sert bir faiz indirimi yapmalı dedi. Bu kez Trump'ın vurgulamaları eskiye oranla çok daha sertti. Bir önceki faiz toplantısında 25 baz puanlık faiz indirimini desteklemekte olan Kaplan yeni bir faiz indirimine de olumlu baktığını dile getiren bir konuşma gerçekleştirdi.

Bugün Türkiye saati ile ile 17:00'de Fed Başkanı Powell, Jackson Hole toplantısında konuşacak. Powell'ın yapacağı sunumda önümüğzdeki Fed toplantılarına ilişkin verebileceği sinyaller piyasalar tarafından takip ediliyor olacak. 

Dolar tl paritesinde  teknik görünüm yukarı yönlü olmaya devam ediyor. Ancak gelebilecek bir açıklama ile bu teknik görünümün dışına çıkabilecek bir fiyatlama içerisine girebiliriz. Ayrıca bugün de Cuma olması sebebiyle ters hareketlere de hazırlıklı olmakta fayda olduğunu  hatırlatalım. Piyasa kapanışlaırnı dolar kuru genellikle yükselişle yapmakta. Hafta sonu riskine girmek istemeyenler, dövizde kalmayı tercih ederken, bugünün başlığı Powell'ın söylemleri olacak. Buna göre dolar tl paritesinde geri çekilme mi yoksa yükselişin devamı mı olacak hep beraber izlyeceğiz.