Altın fiyatlarında dolar endeksine bağlı olarak geri çekilme sürüyor. Dolar endeksinde yaşanan toparlanma ile beraber eurusd paritesinin 1,12 seviyesi altına kaydığını gözlemliyoruz. Bu durumda doların yükselmesine sebep oluyor. Dolayısı ile dolar cinsinden fiyatlanan ons altının da değer kaybetmesine yol açıyor. Son günlerde İran ile İngiltere ve Abd arasında yaşanan gerginliklerin etkisini çok da fazla göremediğimiz altın fiyatı önümüzdeki günlerde bu tarafta yaşanabilecek gerginliklerin tırmanması ile beraber yeniden yükselişe geçebilir. Ancak şuan için 1,420 dolar altına kaymış bir ons altın fiyatı ile karşı karşıyayız. Hatırlarsanız 1,420 doların altına inilmesi halinde 1,407 dolar seviyelerine kadar inişin  devamının gelebileceğini belirtmiştik. Bugün grafiğimizde yeniden inceleyerek, teknik olarak oluşan güncel rakamları sizlerle paylaşacağız.

Abd'de mevcut ev satış verisi açıklanacak. Her ne kadar ekonomik takvimlerde 3 yıldızlı bir veri olarak gösterilse de dolar endeksini ve altını direkt olarak etkileyebilecek öneme sahip bir veri olmadığını söyleyebiliriz. Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinin hafifte olsa olumlu gitmesi, altını aşağıya çeken bir diğper etken olarak duruyor. Önümüzdeki günlerde dolar endeksinde yaşanan fiyatlamalardan ziyade yine siyaset faktörünün ön plana çıkabileceği bir altın fiyatlaması içerisine girebileceğimizi düşünüyoruz.

Ons altında teknik görünüm yukarı yönlü kalmaya devam etse de şu sıralrda 1,420 doların altına sarkan bir ons izlemekteyiz. Altın fiyatı için günlü grafikte önemli olarak görülebilecek seviyemiz bugün için 1,414 dolar seviye. Bu seviye üzerinde tutunması altında teknik görünümün değişmemesi açısından oldukça önemli. 1,414 seviyesinin aşağı yönlü kırılması halinde ise ons altında düşüşlerin 1,406 dolar seviyelerine kadar devam etmesi beklenebilecektir.