Altın fiyatlarında sakin seyir devam ediyor. Aşağıda 1,268 desteği yukarı da ise 1,277 direnci aralığında yaklaşık 10 dolarlık bir aralık içerisinde devam eden fiyat hareketleri etkili olmayı sürdürüyor. Şu sıralarda 1,273 dolardan fiyatlanmakta olan ons altın fiyatı için gündem oldukça yoğun. Gündemin ana maddesi ise elbette ki Çin ile Abd'nin devam eden ticaret görüşmeleri. Buradan gelecek olumsuz açıklamaların altını yukarı yönde desteklemesi gerekir. Ancak şu sıralarda dolar endeksinde yaşanan hzlı yükseliş nedeni ile gelen olumsuz açıklamalar dahi altında yönü yukrıya çevirebimiş değil.

Bugün gün içerisinde Almanya'dan önemli veriler açıklanacak ike yine  Avrupa'dan para politikası toplantı tutanakları verilerini izliyor olacağız. Abd'de ise önemli bir veri akışı bulunmuyor ancak önemli konuşmalar gerçekleşecek. FOMC üyesi Barkin, Bostic, Daly ve Kaplan 4'ü birlikte yarın akşam açıklamalarda bulunacak. Bu açıklamalarında dolar endeksine etkisi altın fiyatlarının da yönüne etki edebilecektir. Fed üyelerinin faiz indirimi veya faiz arttırımı  gibi faizle alakalı konulara deyinmesi dxy üzerinde etkili olabilir. Bu da ons fiyatını direkt olarak etkileyebilecek gelişmeler çerisinde yer alır.

Ons altın fiyatlarında teknik göstergeler aşağı yönlühareketi destekliyor görünse de gündemin bu kadar karmaşık ve yoğun  olduğu bir ortamda her an her türlü fiyatlamanın gerçekleşebileceği ihtimalini de göz önünde bulundurmak gereklidir. Özellikle haftalık kapanışların yaklaştığı günlerde sert hareketler yapabilen ons altın fiyatı için bu hafta kapanışı kritik olabilir. 1,268 dolar altında bir kapanış olması ons tarafında umutların yitirlmesine neden olabilecek iken 1,277 dolar üzerinde bir kapanış yeni haftaya pozitif bakmamazı sağlayabilir.