Hafta sonu Kılıçdaroğlu'na düzenlenen saldırılar sonrasında dolar haftaya bir miktar alıcılı başladı. Üzerine bir e Abd'nin İran'a karşı muafiyet tanıdığı Türkiye'nin de aralarında yer aldığı 8 ülkenin muafiyetini 2 mayıs sonrasında uzatmayacağının duyurulması gelince dolar kuru 5,86 seviyesine kadar yükseldi. Yurtışında Cuma günü ve bugün paskalya nedeni ile piyasalar kapalı olduğundan işlem hacmci de düşüktü. Bugün de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Ülkemizde Resmi Tatil olarak belirlenen 23 Nisan'da bankalar kapalı dolayısı ile Borsa İstanbul'da bugün kapalı olacak. Ancak yurtdışı açıldığı için try çaprazlı paritelerde işlemler devam etmekte ve kur şuan 5,82 seviyesi civarında fiyatlamalarını sürdürmekte.

Bugün Abd'de yeni konut satışları ve ham petrol stok verileri takip edilecek. Bunun dışında Türkiye'de piyasalar kapalı olduğundan işlem hacminin yine düşük olmasını beklediğimiz dolar kurunda teknik göstergeler ve son yaşanan gelişmeler yükseliş hareketini destekler nitelikte kalmaya devam ediyor.

Dolar kurunda 5,80 üzerinde devam eden fiyatlamalar yeniden 5,82 seviyesine doğru yükseliş ihtimalini arttırıyor. YSK'dan İstanbul'a yönelik gelecek olan seçim sonuçları hakkında yeni gelişmeler ve İran'a yönelik muafiyetlerin son bulmasına yönelik gelecek açıklamalar dolar kuru üzerinde etkili olabilir. Dolar tl paritesinde 5,86 seviyesinin aşılması halinde alımlar hızlanabilir ancak bu seviye altında kalındıkça yeniden satış baskısı görülebilir.