Altın fiyatlarında hafta başında indiğimiz 1,280 doların altından verilen tepkiyle yeniden 1,285 dolar üzerine çıkılması pozitif görünümün devam etmesi açısından olumlu bir sinyal oldu. Ons'un kısa sürede 1,285 dolara yükselmesi yükseliş isteğinin devam ettiğini gösterirken Davos zirvesinden dünya ekonomisine ilişkin yapılacak açıklamalar altın piyasası tarafından da yakından takip edilecektir.

Japon Yeni ile korelasyonunun bu dönemde jpy tarafına BOJ müdahaleleleri ile son bulduğunu gözlemlediğimiz altın fiyatları için diğer kritik gelişme ise önümüzdeki hafta Abd hükümetinin yeniden açılması için görüşmeler yağılması olacak. Abd hükümetinin yenden açılması kısa vadede dolar pozitif bir hava oluşturabilir. Bu nedenle bu gelişmeler ve Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin gelişmeler yakından taip edilmelidir.

Ons altın tarafında teknik göstergeler yine aşağı yönlü olmaya devam ederken bu görünüümün bozulması açısından ons altın tarafında bugün 1,286 direncinin aşılması oldukça önemli olacaktır. Ons tarafında yaşanacak yükselişlerin bu seviye altında kalması yeniden 1,275 desteğine doğru satışların yaşanmasına sebep olabilir.

Altın tarafında 1,265 dolar üzerinde yükseliş beklentilerimizi korumaya devam ediyor. Yaşanabilecek düşüşlerin 1,265 dolar seviyesine doğru derinleşmesi halinde alım fırsatı olarak değerlendrilebileceğini düşünüyoruz. Altın fiyatında 1,286 direncinin aşılması halinde ise bugün için 1,292 seviyesi önemli olacaktır. Bu seviyenin kırılması ise geçtiğimiz hafta görülen yılın en yüksek seviyesi olan 1,298 direncine doğru yükselişlerin devam etmesine neden olacaktır.