Dolar kurunda dün yine 5,684 seviyesine doğru düşüşler yaşandı. Bu seviyenin kuvvetli bir destek noktası olduğunu ve buranın altına bir kırılım yaşanmasını beklemediğimizi dün ki analizimiz içerisinde dile getirmiştik. Nitekim bu seviyeye doğru gerileyen dolar tl paritesi buradan gelen tepki alımları ile yönünü yukarıya çevirdi ve şu sıralarda 5,70 civarında fiyatlanıyor.

Bugüne baktığımızda sabah saatlerinde Abd'de senatodan 1915 olayları ile ilgili çıkarılmak istenilen kararın bir kez daha Cumhuriyetçilerin engeliyle karşılaştığı öğrenildi. Yani 1915 Ermeni Soykırımı tasarısı yeniden gündeme getirilmeye çalışılıyor ancak Cumhuriyetçi senatörler bunun oylanmasına izin vermiyor, bu olumlu bir gelişme. Bunun yanı sıra Abd Dışişleri yaptığı açıklamada Türkiye S-400 leri ya iptal etmeli ya da bir şekilde kullanmamalı diyerek ne yapmaları gerektiğini biliyorlar açıklamasını yaptı. Türkiye'nin ise S-400 konusunda tavrı net kalmaya devam ediyor. Durum böyle iken Abd'den S-400 nedeni ile yaptırım kararı çıkar mı sorusu gündemde yerini korumaya devam ediyor. 

Ekonomik takvimde bugün dikkat çeken başlıklar var. Almanya'da GSYİH ve PMI verileri takip edilecek. Amb başkanı sıfatı ile Lagarde ilk kez konuşma yapacak. Avrupa, İngiltere ve Abd'de hizmet ve imalat PMI verileri açıklanacak. Piyasaların takip edeceği verilerin ve özellikle Lagarde açıklamasında para ve faiz politikası ile ilgili değineceği detaylar hem dolar kuru için hem de para piyasaları açısından kritik bir öneme sahip olacaktır. 

Dolar tl paritesinde teknik görünüm aşağı yönlü kalmayı sürdürüyor. Ancak 5,684 lira seviyesinin de hafta içerisinde iki kez çalıştığı görüldü. Bu durumda nasıl bir fiyatlama olacağını dolar endeksinde yaşanacak gelişmeler ve küresel piyasalardaki fiyatlamalar belirleyecek gibi görünüyor. Teknik anlamda 5,74 altında negatif bölümde seyreden dolar kurunun 5,684 seviyesi altına kırmadıkça hala yukarı dönme ihtimali var. Bu seviyenin aşağı yönlü geöilmesi ise bizi 5,648 seviyesine doğru yeni bir düşüşün içine sokacaktır.