Altın fiyatları geçtiğimiz haftadan bu yana oldukça durgun seyrediyor. 15 dolarlık bir aralıkta fiyatlamalarını sürdüren ons altın aşağıda 1,460 dolar yukarı da ise 1,475 dolar civarında fiyatlamalarına devam ediyor. Hafta içerisinde gelen Fomc tutanaklarından istediğini alamayan ons altın 1,475 dolar civarından yeniden 1,465 dolara kadar gerilemiş durumda. 

Ekonomik takvimde bugün dikkat çeken başlıklar var. Almanya'da GSYİH ve PMI verileri takip edilecek. Amb başkanı sıfatı ile Lagarde ilk kez konuşma yapacak. Avrupa, İngiltere ve Abd'de hizmet ve imalat PMI verileri açıklanacak. Piyasaların takip edeceği verilerin ve özellikle Lagarde açıklamasında para ve faiz politikası ile ilgili değineceği detaylar altın fiyatı üzerinde de etkili olabilir. ECB düşük faiz politikasına devam edecek mi ? Bu para politikası ne kadar sürdürülebilir gibi soruların cevaplarını arayacağımız konuşmada Lagarde'ın açıklamaları ons altın gibi bütün para piyasaları açısından önemli bir belirleyici faktör olabilecek gibi duruyor.

Sabah saatlerinde Çin Başkanı Xi'nin Abd ile devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamalar dikkat çekiciydi. Xi, Abd ile ticaret savaşını kendilerinin çıkarmadığını vurguladı. Şimdi bir anlaşma yapmak için çalıştıklarını ancak bir anlaşma olmaz ise de bu ticaret savaşından korkmadıklarını vurguladı. Buna binaen gün içerisinde Trump bir açıklama yapar mı merak konusu. Burada ticaret anlaşmasının zora girmesi altın fiyatlarına pozitif bir katkı yapabilir. Ticaret anlaşması ihtimallerinin artması ise ons altın fiyatlarını negatif şekilde baskılayacaktır. Bu nedenle Abd ve Çin tarafından ticaret görüşmelerine ilişkin açıklamalar dikkatle takip edilmelidir.

Ons altın fiyatında 1,462 doların altına geçilmesi halinde negatif seyir iyiden iyiye etkili olmaya başlayabilir. Şuan için ons tarafında günlük grafikte göstergeler yukarı yönlü kalmayı sürdürüyor. Ancak buranın kırılması teknik göstergelerinde destekleyeceği bir satış hareketin beraberinde getirebilir. Yukarıda 1,468 dolar seviyesi önemli bir denge noktası olmuş durumda. Buranın üzerinde 1,476 dolşar seviyesis takip edilmesis gerekli. Aşağı yönlü hareketlerde ilk kuvvertli destek noktası ise 1,456 dolar olarak göze çarpmakta. Bu seviyenin altına inilmesi yılın dip seviyesi olan 1,445 doların yeniden test edilmesine neden olabilir.