Dolar tl paritesinde dün ki analizimizde belirttiğimiz 5,87 direnç noktası test edildi. Suriye tarafından veya yurtdışı kaynaklı herhangi bir olumsuz haber akışı olmamasına karşın dün  yaşanan doların yükselişi hem bir düzeltme hareketi hem de teknik bir hareket olarak görülebilir.

Bugün oldukça hareketli bir gün geçecek gibi duruyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soçi ziyareti bugün başlıyor. Rusya devlet başkanı Putin ile görüşecek olan Erdoğan'ın burada yapacağı açıklamalar yine Putin'in Suriye harekatına yönelik açıklamaları yakından takip edilecek. Ayrıca bu gece saat 22:00'de bitecek olan terörist gruplara verilecek süre uzatılacak mı bu da merak konusu olmaya devam ediyor. Macron'un bu yöndeki talebine ilişkin Erdoğan, bizim muhatabımız Fransa değil, Amerika'dır açıklamasını yaptı. 

Suriye tarafında bunlar yaşanırken perşembe günü ise gözler TCMB'ye çevrilmiş olacak. Eğer bugün sorunsuz bir şekilde geri çekilme devam eder ise, dolar kurunda da bir geri çekilme görme ihtimalimiz artacaktır. Ancak diğer taraftan bir çok yabancı fon kuruluşu yaptığı açıklamada TCMB'den 100-150 baz puanlık bir faiz indirimi beklediklerini vurguluyorlar. Durum böyle işken dolar kurunda geri çekilmelerin sınırlı kalması beklenebilir. Merkez Bankasından gelecek yeni faiz hamlesi ile birlikte nasıl bir fiyatlama olacağı merak konusu ancak Suriye sorununun çözümlenebilmesi halinde faizler beklentiler dahilinde geri çekilse bile dolarda bir gevşeme söz konusu olabilecek gibi duruyor.

Suriye'de terör gruplarının çekilmemesi halinde ve harekatın kaldığı yerden devamı halinde ise yurtdışından gelecek açıklamalar yine önemli olacaktır. Bu bağlamda dolar kurunda fiyatlamaların yeniden yukarı yönlü dönmesi beklenebilir.

Dolar kuru fiyatlamalarında  dün ki yükselişe rağmen teknik görünüm aşağı yönlü kalmaya devam ediyor. Yönün değişebilmesi için kur tarafında 5,873 seviyesinin aşılması gerekiyor. Bu güçlü direnç bölgesinin olumsuz bir haber akışı olmaması durumunda aşılmasını beklemiyoruz. Bu nedenle bu seviyelere doğru olası çıkışlar yatırımcılar tarafından satış fırstaı olarak görülebilir.