Altın fiyatlarında yükselişler 1,497 dolar direnci altında kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta vermiş olduğumuz bu nokta bir kaç defa denenmesine karşın kırılamadı ve ons tarafında geri çekilmeler izlendi.

Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin hem Beyaz Saray yetkilileri hem de Trump tarafından yapılan açıklamalar görüşmelerin iyi gittiği yönünde. Dolayısı ile Abd ile Çin'in bir ticaret anlaşmasına varma olasılığı hiç olmadığı kadar yüksek olarak görünüyor. Tabi bir belirsizliği ortadan kaldıracak olan anlaşmaya yaklaşılması ons tarafında aşağı yönlü baskılara neden oluyor.

Abd tarafından geçen hafta gelen veriler de beklentileri karşılamamış ve Fed üzerinde faiz indirimi baskısının artmasına neden olmuştu. Bugün Abd'de mevxcut ev satışları verisi, federal bütçe ve ham petrol stok verileri açıklanacak. Ons tarafına direkt olarak etki edebilecek bir veri açıklaması bulunmuyor. Ancak Brexit tarafından gelebilecek haberler ons fiyatı üzerinde etkili olabilir. 

Ons altın fiyatlamalarında teknik göstergeler aşağı yönlü kalmayı sürdürüyor. Zaman zaman görülen yukarı yönlü ataklar 1,497 dolar seviyesinin aşamadı. Bu seviye altında kalındığı sürece düşüşlerin devamının beklendiği ons tarafında yeni bir haber akışına ihtiyaç duyulmakta. Aksi halde aşağıda 1,481 dolar seviyesinin kırılması 1,464 dolar seviyesine doğru geri çekilmeler yaşanabilir.