Dolar tl paritesinde geçtiğimiz hafta düşüşlerin ön planda olduğu ancak kapanışta hafif toparlanmanın yaşandığı bir işlem haftası olarak geride kaldı. Abd Başkanı Trump'ın açıklamalarının etkili olduğunu gözlemlediğimiz dolar kurunda Trump'ın Türkiye'ye yaptırım düşünmediğine dair açıklamalar ile 5,60 seviyesine dek gerileyen kur, yine Abd Başkanı Trump'ın henüz karar vermedik herşey olabilir tarzındaki açıklaması şle yeniden yükselişe geçti ve şu sıralarda 5,66 civarında fiyatlamalarını sürdürüyor.

Bu sabah gelen haberlere göre daha doğrusu Washington Post'da geçen habere göre Trump'ın, Rusya'dan S-400 alması sonrası Türkiye'ye karşı olası yaptırımları görüşmek üzere tüm Cumhuriyetçi senatörleri Beyaz Saray'a davet edildiği belirtiliyor. Habere göre, görüşme önümüzdeki hafta Salı günü Türkiye saati ile 23:00'te gerçekleşecek. Yani Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanacak mı uygulanmayacak mı sorusu bir süre daha gündemimizi meşgul etmeye devam edecekmiş gibi görünüyor.

Diğer taraftan bugüne baktığımızda ekonomik takvimde önemli bir veri açıklaması bulunmuyor. Abd'de faiz toplantısında 25 baz puanlık bir indirim beklentisi giderek güçlenirken aynı şekilde TCMB'den de faiz indirimi beklentisi güncelliğini koruyor. Uzmanların TCMB'den 250-400 baz puan arasında bir indirim beklentisi mevcut. Burada indirim in boyutuna göre dolar kurunda hareketlilik yükselebilir. Özellikle yukarı beklentiye yakın yani 400 baz puanlık bir faiz indiriminin gelmesi dolar kurunu yukarı itebilecektir. Ancak 250 baz puanlık bir indirim gelmesi piyasa beklentilerine paralel olacağından kurda çok fazla volatiliteye sebep olmayacaktır.

Dolar tl 5,68 seviyesi altında kaldıkça aşağı yönlü görünüm etkili olmaya devam edebilir. Ancak gelen haberlerle bu seviye üzerine çıkılması durumunda yeniden 5,70 üzerinde doğru çıkışlarını devam ettiren bir kur ile karşı karşıya kalabiliriz. Yine haber akışı kaynaklı özellikle de Abd'den gelebilecek olası yaptırımlar le alakalı haber akışları kaynaklı bir kur fiyatlaması olma ihtimali yüksek görünmektedir.