Dolar TL paritesi geçtiğimiz hafta olduğu gibi 5,98 ile 6,15 aralığında fiyatlamalarını sürdürmeye devam ediyor. CNBC'nin güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberinde Abd'nin Türkiye'ye iki hafta süre tanıdığı ve bu süre içerisinde Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımından vazgeçmesini beklediği aksi takdirde F35 programından çıkarılıp yaptırımlara maruz kalacağı iddia edildi. Bu durumda TL için negatif bir gelişme olarak kabul edilebilir. Ancak haberin henüz doğrulanmamış olması asparagas olma ihtimalini de gündemde tutuyor.

Ekonomik takvime baktığımızda günün en önemli maddeleri ECB başkanı Draghi'nin açıklamaları ve FOMC toplantı tutanakları olacak gibi görünüyor. Bu iki önemli gelişme piyasalar tarafından dikkatle takip edilecektir. Draghi'nin Euro'ya can suyu olup olmayacağı takip edilecek iken, bir süredir ufak ufak yükselişine devam eden dolar endeksini FOMC toplantı tutanaklarının durdurup durdurmaması yine piyasalar tarafından izlenecektir.

Dolar tl paritesinde aşağıda 5,99 seviyesi kırılmadıkça yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimizi ve düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini belirtmiştik. Öyle de oldu ve dolar bu seviyelere doğru düşüşlerini bir kaç kez devam ettirse de kırmayı başaramadı ve toparlanarak yükselişe geçti. Yine kur şu sıralarda 6,05 üzerinde fiyatlamasına devam ediyor. Yükselişlerde izleyeceğimiz ilk seviye 6,096 seviyesi olacak iken bu seviye üzerine çıkılması halinde ise 6,145 seviyesine doğru hızlı bir yüseliş yaşanabilir. Bu seviye oldukça kritik bir direnç konumunda bulunduğundan aşılamaması halinde sert satışlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle de yatırımcılar tarafndan 5,145 seviyesine doğru ykselişler satış fırsatı olarak değerlendirimek istenebilecektir.