Ons altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta kapanışına yakın yaşanan düşüşlerle 1,277 dolar desteği altına inildi. Şimdi ise aynı seviye direnç konumuna gelmiş durumda. Fiyatlamalar bu seviye altında kalmayı sürdürüyor. Özellikle son iki gündür Japn Yeni üzerinde oluşan baskı da altın fiyatlarında yükselişleri sınırlandırırken dü ki analizimizde de belirttiğimiz gibi yükselişler 1,277 dolr altınd kaldı ve bunun sonucunda da 1,268 dolar desteğine doğru düşüşlerin yaşandığı görüldü. Dün 1,269 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altın fiyatı buradan gelen tepki alımları ile beraber yeniden 1,274 dolar seviyesine kadar yükseldi ve şu sıralarda da buralardan işlem görmeye devam ediyor.

Ekonomik takvimde Draghi açıklamaları takip edilecek ve ayrıca FOMC toplantı tutanakları izlenecek. Özellikle toplantı tuttanaklarının açıklandığı dakikalarda ons altın tarafında sert fiyatlamalar oluşabilir. Bunlar dışında ekonomik takvimde önemli br veri akışı bulunmazken, Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinde gidişat altın fiyatlarını etkilemeyi sürdürecek gibi görünmeye devam ediyor.

Ons atında dün de belirttiğimiz gibi teknik göstergeler aşağı yönlü kalmaya devam ediyor. Ancak diğer taraftan yine vurguladığımız haber akışları neticesinde altın fiyatlarında rüzgar tersine de dönebilir. Bu durumda ons altın tarafında hızlı yükselişler de söz konusu olabilir. Olası düşşlerde 1,266-69 dolar aralığı destek konumunda bulunurken oluşan kısa vadeli düşüş trendinin son bulması açısından 1277 dolar üzerine çıkılması oldukça önemli durmaktadır. Bu nedene altın fiyatlaarı negatif baskıdan kurtulmak istyorsa 1,277 dolar üzerine atmalı ve burada kalıcı olmanın yollarını aramalıdır.