Dün Kemal Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde yapılan saldırılar sonrasında döviz kurları haftaya hareketli başladı. Bugün bir çok ülkede paskalya nedeniyle tatil devam ediyor ancak Abd piyasaları açık. Bu nedenle Cuma gün ki kadar düşük bir işlem hacmi olmasını beklemiyoruz. Kılıçdaroğlu'na yapılan linç girişimi ülkemizde gerginliğin hangi boyutlara ulaştığını gösterirken, bugün YSK'nın İstanbul seçim sonuçlarına itiraz için görüşmelere başlaması beleniyor.

Geçtiğimiz haftayı 5,81 civarında kapata dolar kuru şuan için 5,30 seviyesi üzerinde fiyatlanıyor. Ekonomik takvime baktığımızda bugün Abd'de mevcut ev satışları verisi var. 3 yıldızlı bir ekonomik takvim verisi olmasına karşın piyasalara çok fazla etki etmeyen bir veri olduğunu da belirtmekte fayda var. Yani ekonomik veri olarak piyasaları etkileyebilecek bir şey bulunmuyor.

Diğer taraftan Türkiye ve 8 ülkenin İran yaptırımlarından aldıkları muafiyetin sonuna yaklaşıldığı söyleniyor. Washington Post haberine göre ABD, İran'dan petrol alımına yönelik yaptırımlar için Türkiye'nin de olduğu 8 ülkeye verdiği muafiyetleri sona erdiriyor ve bu kararın bugün açıklanması bekleniyor. Türkiye'nin İran ile ticarette muafiyetlerinin kaldırılması, İran ile ikili ilişkilerin bozulmasına ve ticaret hacminin düşmesine neden olabilecektir. Türkiye bu yaptırım kararına uymaz ve İran ile ticaret yapmaya devam ise bu kez Abd yaptırımlarına tabii tutulma riski ile karşılaşacaktır. Bu nedenle zorlu bir süreç oluşma ihtimali bulunmaktadır.

İşlem hacmi yabancı yatırımların devam eden Paskalya tatili nedeni ile ciddi anlamda düşük seyrediyor. Hafta sonu siyasette yaşanan gerginliğin sonucunda uoluşan tablo Türkiye'de bu gerginliğin son bulmasının piyasalar açısından da son derece  önemli olduğunu görmekteyiz. Yani siyasette ki gergin dil son bulmadan, iç siyasette yaşanan sorunlar giderilmeden piyasalarda da bir normalleşme olması zor gibi görünüyor. Teknik olarak bugün izleyeceğimiz seviye 5,83 üzerinde 5,857 lira eviyesi olacaktır. Olası gerilemelerde ise 5,805 ve 5,767 seviyeleri takip edilecektir. DÜşüşlerin sertleşmesi halinde ise 5,73 destek noktası hedeflenmek istenebilecektir.