Dün sabah altın henüz 1,340 civarında işlemlerine devam ederken gün içerisinde 1,321 doların önemine dikkat çekmiştik. Kimi kullanıcılarımız 1,321 dolar ne alaka fiyat olmuş 1,340 daha nereye gider diye sorgularken biz zaten 1,347 doları hedef olarak vermiş ve sonrasında da kâr realizasyonu beklediğimizi vurgulamıştık. Bu realize de de öne çıkan en önemli seviyenin 1,321 dolar seviyesi olduğunu hem grafik üzerinde hem de analizimiz içerisinde bir çok kez vurgulamıştık. Peki ne oldu ? Altın dün öğle saatlerinde başladığı düşüşüne gün boyu devam etti ve gece saatlerinde belirttiğimiz 1,321 dolar seviyesine kadar geri çekildi. Şu sıralarda 1,321 doların hemen üzerinde fiyatlanan altın için bugün oldukça önemli 3 haftadır haftalık kapanışlarını sürprizlerle süsleyen altın için bugün nasıl bir kapanış olacağı merak konusu.

Ekonomik takvimde euro bölgesi verileri Draghi konuşması dışında çok önemli bir veri akışı bulunmazken, özellikle Draghi konuşması piyasalar üzerinde etkili olabilecektir. Bu nedenle altına da bu konuşmalar esnasında etki edebilecek açıklamalar gelebilir. Parasal genişlemenin devam edip etmeyeceğine dair açıklamalar altın fiyatı üzerinde etki oluşturabilecektir. 

Ons altın grafiğine baktığımızda bugünde 1,321 dolar seviyesi en önemli değişim noktası olarak karşımıza çıkıyor. Dün bu seviye üzerinde tutundukça teknik olarak al sinyalinin gelmeye devam edeceğini vurgulamıştık. Nitekim ons altın 1,347 dolardan buraya düşmesine karşın teknik göstergeler al vermeye devam ediyor. Ancak 1,321 doların altına gelebilecek hareketler altın için ciddi satış baskısı oluşabilir. 1,321 doların hemen üzerinde fiyatlanan altın 1,327 dolar hedefi ile bir tepki yükselişi gerçekleştirebilir. Bu seviyenin aşılması halinde ise 1,339 dolar seviyesi potaya girecektir. Bugün haftalık kapanışında geleceğini hatırlatarak sert fiyatlamalara hazırlıklı olmakta fayda olduğunu da belirtmek isteri. Bol kazançlar..