Altın fiyatlarında uzunca bir süredir vurguladığımız 1,300 doların geçilememesiyle beraber beklenen gevşeme hafta başıyla beraber başladı. Dün ons altın fiyatı 1,280 doların altına inerek 1,277 doları test etti. Geçtiğimiz analizlerimizde 1,i275-1,280 dolar aralığındaki kuvvetli destek noktasından bahsetmiştik. Bu seviyeden verdiği tepkiyle yeniden 1,285 dolar seviyesine yükselen ons altın fiyatı şu sıralarda ise 1,282 dolar civarından fiyatlanıyor.

Ons altın tarafında Abd'de hükümetin kapalı kalması pozitif bir gelişme olarak görülebilecek iken diğer taraftan Japon Yeni'nde yaşanan değer kaybı altın için de negatif bir görünümün oluşmasını sağlamakta. Fed üyelerinden gelen açıklamalar 2019 faizlerin max 1 kez arttırılacak düşüncesini iyice yerleştirmeye başladığı için ons altın tarafında olası düşüşler alım fırsaı olarak değerlendirilmek istenebilir.

Günlük ons altın grafiğini incelediğimizde teknik göstergelerin kısa vadeli olarak negatife döndüğünü görmekteyiz. Ancak henüz haftalık ve aylık grafiklerde ons altın fiyatı yukarı görünümünü devam ettiriyor. Diğer taraftan sadece tekniğe bakılarak hareket edilebilecek bir piyasa içerisinde olmadığımızı hatırlatarak bizim düşüncemizin 1,265 dolar üzerinde kalacak düşüşlerin alım fırsatı olacağı şeklindedir. Ancak 1,265 doların altına sarkması halinde dikkatli olmakta fayda olacaktır. 

Ons altın tarafında yaşanabilecek yükselişlerde ise yine 1,298 dolar seviyesini izliyor olacağız. 1,285 doların üzerine çıkılması halinde 1,298 seviyesine doğru yükselişin devam etmesini beklemek doğru olacaktır. Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim'in görüşmesi de yaklaşırken hem o tarafta hem de Abd ile ticaret görüşmelerini sürdüren Çin arasında yaşanacak gelişmelerde altın piyasalarını yakından etkilemeye devam edecektir. Bu nedenle piyasa takibi yapmayı ihmal etmemelisiniz.