Dolar kurundan geçtiğimiz haftadan bu yana 5,684 seviyesinin önemine dikkat çekmekteydik ve hafta başından itibaren de 5,74 altına kayan fiyatlamalar sonrasında 5,684 desteğine doğru bşir düşüş hareketinin gerçekleşmesi gerektiğini belirtmiştik. 2 Kez 5,0 altını deneyen kur 5,693 seviyesinden dönerken dün bu düşüş derinleşti ve belirttiğimiz hedef noktamız olan 5,684 lira seviyesi nokta atışı olarak gerçekleşmiş oldu. Bu seviyeden ise kur tarafında tepki alımları izlendi.

Fomc toplantı tutanakları sonrasında 2019 içerisinde yeni bir faiz indirimi olmayacağı algısı bir adım ön plana çıkmış oldu. Bu nedenle dolar endeksinde hafif toparlanmalar görülse de, Trump'ın Çin ile devam eden eden ticaret görüşmelerine ilişkin açıklamaları nedeniyle dolar endeksi yeniden dengelendi ve şu sıralarda kararsız bir piyasa olduğu söylenebilir.

Bugün Abd'de Fomc üyesi Mester'ın açıklamaları, işsizlik hakkından yararlanma başvuruları, Fed imalat endeksi ve mevcut ev satış verileri takip edilecek. Avrupa'da ise Ecb toplantı tutanakları izleniyor olacak. Veri akışı açısından yoğun gibi dursa da, açıklanacak verilerin dolar kuruna direkt olarak etkisi olmayacak gibi duruyor. Dolar tl paritesi için bu dönemde, küresel piyasalarda fiyatlamalar ve Borsa İstanbul'a etkileri daha ön plana çıkacak gibi duruyor. 

Normal şartlarda dolar kurunda bir miktar daha aşağı hareketin etkili olması beklenebilir. Çünkü buna hem yurtdışı piyasalar hem de teknik müsait ancak doların sert düşüşüne engel olabilecek bir beklenti var ki o da TCMB faiz indirimi beklentisi. Bir çok kurum TCMB'den 150 baz puan kadar bir faiz indirimi daha beklemekte. Bu da yatırımcıların gözünü biraz korkutuyor ve bu nedenle düşüşler sınırlı kalıyor. Aşağıda hedef noktası olarak verdiğimiz 5,684 seviyesi dün itibari ile görülmüş oldu. Çok extrem bir durum olmaz ise bu seviye altında fiyatlamalar şuan için zor görünüyor. Ancak yine de buranın kırılması halinde satışların derinleşebileceği ve 5,65 seviyesine doğru geri çekilmenin devam edebileceği unutulmamalıdır. Yukarı hareketler için ise 5,718 seviyesinin aşılması halinde 5,74 denge noktasına doğru yükselişler takip edilebilir.