Dolar kuru için geçtiğimiz hafta oldukça hareketli bir şekilde geride kaldı. 5,94 seviyesine kadar yükselen kur bir kaç kez bu seviyeyi zorlasa da geçmeyi başaramadı ve gelen ABD heyeti ile yapılan anlaşma sonrasında kurda sert bir geri çekilme yaşandı. Şu sıralarda 5,80'in hemen altında fiyatlanan kur tarafında bu haftanın da en önemli konusu yine Suriye olacak gibi duruyor. Salı gecesi terör örgütü YPG'ye verilen 120 saatlik süre doluyor ve bu unsurların bölgeden tamamen çekilmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde Türk Ordusu ve Suriye Milli Ordusu harekata kaldığı yerden devam edecek. Eğer terör örgütü anlaşmada belirtilen alanın dışına çekilmiş olur ise kur tarafı sakin kalır ancak bu bölge dışına çıkmazlar ise bu durumda kurda yeniden yukarı yönlü bir hareketlenme söz konusu olabilir.

Suriye konusu dışında doları etkileyebilecek bu haftaki en önemli gelişme ise elbette ki TCMB'nin faiz kararı olacak. 24 Ekim perşembe günü açıklanacak olan faiz kararı ile beraber dolar kurunda volatilitenin yükseldiği görülebilir. Bu nedenle karar öncesi alınan pozisyonlara ve açılan işlemlere dikkat edilmelidir.

Bugün ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Bu nedenle yurtdışı piyasalar ve yine Suriye'den gelecek yeni haberlerle birlikte hareket edebilecek kur izleyebiliriz.

Teknik anlamda kur tarafında düşüş yönlü eğilim bulunsa da bugünlerde haber akışı kaynaklı ilerleyen bir fiyatlama izlediğimiz söylenebilir. Bugün için dolar tl tarafında aşağıda 5,78 seviyesi oldukça önemlidir. Bu seviyenin altına inilememesi halinde yeniden 5,83 e doğru yükselişler denenebilir. Burayı kırması halinde ise bir sonraki direnç noktamız 5,87 seviyesi olacaktır. Aşağıda 5,78'in kırılması bizim 5,726 desteğine doğru geri çekilmemizi sağlayabilecektir.