Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta biraz volatilitenin düştüğünü gözlemledik. Özellikle Çin ile Abd arasında varılan anlaşma ve yine Brexit konusunda AB ile Britanya arasında varılan mutabakat piyasalarda yüzleri güldürürken, bu tür olumlu gelişmelerden pek de hoşnut olmayan ons için negatif bir baskı oluşmasını sağladı. Ancak buna karşın Abd'den gelen ekonomik verilerin beklentileri karşılamaması Abd ekonomisinde ki bozulmaya işaret etmeye devam etti. Durum böyle olunca ons tarafında sert bir geri çekilme yaşanmasının önüne geçilmiş oldu.

Bugün ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmuyor. İngiltere'de varılan Brexit anlaşması parlamentodan geçirilemedi. Bu nedenle Brexit oylaması ertelendi. Buradan Brexit ile ilgili varılacak karar ons fiyatı için kritik bir öneme sahip olacaktır. Bu bağlamda Brexit ile ilgili gelebilecek haber akışları ons üzerinde etkili olabilir. Yine Abd ile anlaşma yolunda devam eden Çin ile ilgili devam eden görüşmelerin nasıl sonlanacağı netlik kazandığında altın fiyatlarında hareketlilik oluşabilecektir.

Ons altın tarafında teknik görünümün aşağı yönlü kalmaya devam ettiği görünmekte. Ancak buna karşın gelebilecek haber akışları ile beraber yön eğiştirebilecek bir ons ile karşı karşıya olduğumuzu da geçen haftalarda yaşanan fiyat değişimlerinden anlayabiliyoruz. Ons altın fiyatı oldukça oynak bir şekilde devam ediyor. Uluslararası piyasalarda belirsizlik kaynağı olan Brexit meselesi çözüme kavuşmaya bu kadar yaklaşmış ve Abd ile Çin arasında da imzaların atılmasına bu kadar yaklaşmışken altın tarafında baskı hissedilmesi doğal. Ancak Abd'den açıklanan verilerin olumsuz gelmesi ile beraber Fed'in faiz indirim ihtimalinde yaşanan artış, ons altın tarafında her an yukarı bir tepki oluşabilme ihtimalini de sıcak tutmamızı sağlıyor diyebiliriz.