Altın fiyatı için oldukça kritik bir hafta olduğunu hafta başında belirtmiştik. Çünkü altın satış kontratlarının geçen haftalara göre yükseldiği bir haftadayız ve altın 1,500 dolar üzerinde tutunmaya çalışıyoruz. 1,500 dolar altını bu hafta içerisinde iki kez test eden ons altın yukarı yönlü tepki vererek bu seviye üzerine yükseldi. Aslında aşağıda 1,487 dolar seviyesine kadar bir geri çekilme beklemekteydik. Ancak ons da düşüşler 1,493 seviyesinden tepki ile karşılaştı. Henüz düşüş olasılığı geçti diyebilmek için oldukça erken. Çünkü yukarıda kritik direnç seviyesi üzerine atamayan bir ons altın var. Bu nedenle burada bir bant hareketi oluşmuş durumda Fiyatlamaların ne tarafa kırılacağı konusu ons altın fiyatı için belirleyici etken olacak gibi görülüyor.

Bugün Abd'den Fomc toplantı tutanakları açıklanacak. Tutanaklardan gelecek detaylar piyasalar ve altın fiyatlaması aöısından son derece önemli olacaktır. Ons altın fiyatı tutanaklar sonucunda Fed'in faiz indirme ihtimali artarsa yukarı, Fed'in faiz indirme ihtimali düşer veya ortadan kalkarsa aşağı yönlü bir harekete maruz kalabilecektir.

Ons altın fiyatı  için söyleyeceğimiz şeyler kısmen aynı olmayı sürdürüyor. Yine altın tarafında 1,487 ve 1,473 desteklerine doğru düşüşlerin kısa ve orta vadeli işlemler için alım fırsatı olduğunu düşünüyoruz. Şu sıralarda ons altın 1,500 doların hemen üzerinde ve burada tutunmaya çalışıyor. Tutunamaması durumunda düşüşler bu teknik seviyelere doğru devam edebilir. Bu durumda tepki çıkışlarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar için önemli bir fırsat sayılabilir. Dün ünlü yatırımcılardan Mobius'un da altına yatırım yapan uzun vadede kazanacak açıklamasını da hatırlatarak altın analizimizi noktalıyoruz. Yarın görüşmek üzere, bol kazançlar dileriz.