Dolar kurunda Fed sonrası başlayan düşüşlerin devam edebilmesi için S 400 ile alakalı açıklamaların olumlu olması gerektiğini vurgulamıştık. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuda yaptığı açıklamalar piyasalar tarafından kısmen olumsuz algılandı ve kurda 5,80 seviyesi üzerine anlık bir yükseliş yaşandı. Sonra ise geri çekilen kur tekrar 5,75 seviyelerinde fiyatlamalarına devam etti. Erdoğan, Abd yaptırım yaparsa biz de onlara yaparız dedi ve Trump ile G20 zirvesinde bu konuyu görüşeceğini söyledi.

Abd başkanı Trump, Powell'ın doğru hamleyi fazla geciktirmeden yapması gerektiğini yani faiz indirimini yapması gerektiğini yeniden vurguladı. Faiz indirim sinyali vererek doğru yolda olduğunu belirttiği Fed için, faiz indirimini fazla geciktirmeliler ifadesini kullanan Trump'ın İran ile ilgili söylemleri sonrasında piyasalarda Abd -İran gerilimi de fiyatlanmaya başladı.

Yani kısacası son zamanlarda Trump'ın söylemleri üzerinden gelişen bir fiyatlama söz konusu piyasalarda. Türkiye'nin S 400 alımı ile ilgili olası bir açıklama yapması kuru yakından ilgilendiriyor. Olumlu bir açıklama doların yönünü aşağıya çevirebilecekken, Trump S 400 ile ilgili yaptırım veya herhangi bir olumsuz açıklaması ise dolarda yükselişi destekleyebilecektir.

Dolar tl paritesinde 5,765 seviyesi üzerinde tutunma yaşanması halinde yükseliş hareketi bir adım ön planda olabilir. Bu durumda 5,827 seviyesine doğru çıkışlar yaşanma ihtimali artacaktır. 5,765 seviyesi altına doğru geri çekilmelerde ise 5,71 seviyesine doğru kırılımlar mümkün olacaktır. Gün içerisinde Türkiye ve Abd tarafından gelebilecek karşılıklı yaptırım ve benzeri söylemler dolar kurunda yön tayin yapabilecektir.