Altın fiyatında ne dediysek o olmaya devam ediyor diyebiliriz sanırım. Bu konuda çok fazla mütevazı olmaya gerek yok. Çünkü aylardır altında her düşüşün alım fırsatı olduğunu, orta vadede en çok kazandıran yatırım aracının altın olabileceğini vurguluyoruz. Son olarak Fed öncesi analizlerimizde de faiz indirim sinyali gelebileceğini ve bu sinyalin altını pozitif etkileyeceğini vurgulamış dün ki analizimiz içerisinde de 1,413 dolar ve 1,425 dolar hedef noktalarına doğru yükselişin devamının beklenebileceğine değinmiştik.

Bu sabah altın fiyatlarına baktığımızda 1,412 dolar seviyesine kadar yükselen bir ons fiyatı gözlemliyoruz. Yani hedef noktasının ilki gerçekleşmiş durumda diyebiliriz. Bu seviyeden yeniden bir satış baskısına maruz kalan ons altın fiyatı 1,400 dolar civarına doğru gelmiş. Bu satışlar normal kazancını realize etmek isteyen yatırımcılardan bu ve benzeri tepki satışları gelmesi gayet normal karşılanmalıdır. 

Ons altın fiyatında dün ki analizimizde 1,413 ve 1,425 dolar seviyelerinin direnç olabileceğini ve bu seviyelerin hedeflenmek isteneceğini vurgulamıştık. 1,413 dolar seviyesi bugün itinbari ile görüldü denilebilir. Bus eviyeden gelen satışların altın fiyatını 1,394 dolar altına çekmemesi gerekemektedir. Aksi takdirde hızlı yükselen altın fiyatında hızlıca bir geri dönüş yaşanma ihtimali de oluşabilir. Fed sonrası yükselişe geçen altın fiyatı İran ile Abd arasındaki gerginlikten de payını düşeni alıyor. Bu neenle son günlerde İran ile Abd rasında gerilen ipler nasıl bir sonuç verecek bu durum altın fiyatı için oldukça önemli olacaktır.