Dolar TL paritesi bir süredir devam ettirdiği bant hareketini sürdürerek hafta başlangıcını yaptı. Alıştığımız üzere sabah yükselen dolar kuru akşam kapanışında değer kaybetti. Dün 6,08 seviyesi üzerini zorlayan dolar kuru akşam saatlerinde 6 lira seviyesine kadar geriledi. Şu sıralarda 6,03 seviyesinden fiyatlanan dolar kuru için bugün ekonomik takvimde çok önemli bir veri bulunmasa da Abd'de Fed üyesi Rosengren açıklamaları ve mevcut ev satışları rakamları takip edilecek. 

Yurtdışı piyasalarda dolara geçilen bir ortam etkili olmaya devam ediyor. Eurusd paritesi 1,1150 seviyelerine dek gerilemiş durumda. Yine piyasalarda yaşanan risklere karşın usdjpy paritesi 110 seviyesi üzerinde fiyatlanıyor. Dolar endeksi ise 98 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Yani ufak ufak küresel piyasalarda değer kazanan bir dolar ile karşı karşıyayız. İçeride yükselen CDS primi takip edilmeye devam ederken dışarıda Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri kur üzerinde etkili olmayı sürdürecek gibi görünüyor. Yine Borsa İstanbul'da yaşanabilecek olumlu veya olumsuz fiyatlamalarda kur üzerinde etkili olabilecek diğer gelişme olarak dikkat çekiyor.

Dolar kurunda 5,98 ile 6,085 aralığında bant hareketi etkili olmaya devam ediyor. Hatta bu bandın üst noktasını 6,15 plarak da almak mümkün olabilir. Bu nedenle yukarı yönlü hareketlerde en önemli noktamız 6,15 seviyesi olacaktır. Bu seviyeye doğru yükselişler piyasa oyunculrı tarafından satış fırsatı olarak görülebilir. Aşağıda ise 5,98 seviyesi önemli olacak iken bu seviyenin kırılması dolarda düşüşü destekleyecek ve 5,93 seviyesi hedef noktamız olarak potaya girmiş olacaktır.