Altın fiyatları geçtiğimiz hafta içerisinde 1,300 dolar seviyesini aşmayı bir kaç kez denese de bu seviye üzerinde tutunmayı başaramadı. Sonrasında dolar endeksinde yaşanan toparlanmaya karşı koymayan ons altın 1,277 dolar desteğine kadar geri çekildi. Bu hafta başlangıcını 1,277 dolar altını test ederek yapan ons altın da şu sıralarda yine 1,277 civarında fiyatlamalar etkili olmaya devam ediyor. Ekonomik takvimde altın fiyatlarını etkileyebilecek önemli bir veri akışı yer almıyor.

Piyasalar tamamen Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerine ve iki ülkenin birbirlerine karşı aldığı pozisyolara odaklanmış durumda. Öyle ki hafta sonunda gelen Google'ın Huawei'ye desteği çekme hamlesi Çin tarafında çok sert eleştirilerle karşılandı ve sonuçsuz kalmayacak açıklamalar yapıldı. Bu durumda Çin tarafı da Abd'nn elini zayıflatacak adımlar atmak isteyecektir. Önümüzdeki günlerde her iki ülkenin birbirlerine uygulayacağı yeni tarifeler gündeme gelebilecektir. Bu nedenle buradan gelecek her türlü haber altın fiyatlarına direkt olarak etki edebilir.

Giderek daralan bir fiyat hareketi içerisinde olan ons altın fiyatı için teknik göstergeler aşağı yönlü hareketi desteklemeye devam ediyor. Ancak belirttiğimiz üzere yaşanabilecek haber akışları altın tarafında sert fiyat hareketlerine ve dolayısı ile yeniden yükselişlerin ivme kazanmasına neden olabilir. Bu nedenle altın da net bir öngörü de bulunabilmek oldukça zor ancak teknikden ziyade haber ve veri akışları altın fiyatlamaları üzerinde bir adım daha etkili olacak gibi görünüyor.