Günlerdir dolar kuru için tekniğin yukarı yönlü hareketi desteklediğini ve hedef noktasının ise 5,343 seviysi olduğunu vurguluyorduk. Dün açıklanan FOMC tutanakları ile beraber bu seviye görülmüş oldu. Dün gece dolar 5,34 seviyesine kadar yükseldi. Vurgulamış olduğumuz diğer bir detay ise bu seviyenin aşılamaması halinde piyasa oyuncularının bunu satış fırsatı olarak değerlendireceklerini vurgulamıştık. Nitekim bu seviyeden şusıralarda 5,32 altına doğru geri çekilmekte olan bir kur izlemekteyiz.

 

Dün açıklanan FOMC tutanakları, ABD ekonomisinde büyümeye yönelik riskler konusunda  ifade edilen endişelerin faiz artırımlarına ara verilmesini teşvik  ettiğini gösterdi. Yani Fed, faiz arttırım sürecinde en çok büyüme verisine odaklanmış anlamına gelen bu cümle önümüzdeki dönemde Abd büyüme verilerinin olumlu veya olumsuz gelmesinin Fed'in kararlarına etki edebileceği anlamını taşıyor. Genel anlamda faiz arttırımına bir ara vermeyi düşündüğü görünen Fed, yine de verilere bağlı olarak ilerleneceğini belirtmeyi de ihmal etmiyor.
 
 
Bugün dolar fiyatlamalarını etkileyebilecek önemli veriler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları olacak. Sonrasında ise Abd'den gelecek olan Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri, İmalat Endeksi ve Mevcut Ev Satışları olacak. Bu veriler eşliğinde dolar kurunda 5,343 seviyesi yine önemli bir denge noktası olacak.

Dolar kurunda bugün için yukarıda 5,343 seviyesi önemli olmaya devam ediyor. Bu seviyenin aılması ve üzerinde saatlik kapanışların gelmesi halinde dolarda yükseliş ivme kazanabilir. Ancak bu seviye altında kalacak fiyatlamalarda yeniden 5,30 altına inmek isteyen bir kur görebiliriz. 5,32 civarında fiyatlamalarını sürdüren dolar tl için bugün içerisinde yeniden 5,34 üzerine doğru ataklar görme ihtimalimiz bulunuyor. Bu durumda bu seviye üzerine çıkan fiyatlamaların fake hareketler olabileceği de unututlmamalı dikkatli ve sabırlı hareket edilmelidir. Bu seviyenin aşılamaması halinde 5,311 ve sonrasında 5,287 seviyesine doğru gevşemeler mümkün olacaktır.