Altın fiyatları bu hafta içerisinde iki beklentimizi de gerçekleştirdi. Önce 1,327 hedef noktamıza ulaşan altın bu seviye üzerine devam ederek 1,347 dolar hedef noktamıza kadar yükselişlerini sürdürdü. Bu seviyeden FOMC ile beraber bir düzeltme hareketi oluşabileceğini dile getirmiştik. Öyle de oldu. Aslında Fomc tutanakları şahin sayılmazdı ancak altının bir düzeltmeye ihtiyacı olduğu aşikardı. 1,347 dolar seviyesine kadar aralıksız devam eden yükseliş dün FOMC tutanakları ile beraber son buldu ve gerileme başladı. 1,337 dolar seviyesine jkadar geri çekilen altın bu seviye üzerinde tutunmayı şimdilik başarmış görünüyor.

Tutanaklara göre sıkılaşan finansal şartlar ve cansız enflasyon  görünümü FOMC üyelerini ekonominin nasıl geliştiğini izlerken faiz  artırımlarını askıya alabileceklerine ikna etti. Yani aslında altın için pozitif bir gelişme bu ancak altın bunu zaten önden fiyatladığı için bir miktar kâr realizasyonu gelmesi gayet doğaldı. Bugüne baktığımızda Abd'den gelecek olan önemli veriler bulunuyor yine ekonomik takvimde Ambd'nin toplantı tutanakları var bu verilerle altın fiyatları yön bulmaya çalışabilir.

Fomc tutanaklarından sonra piyasanın ilk tepkisi hafifte olsa dolar alış yönünde  olmuştu. Bugün borsalara bakıldığında genellikle hafif bir pozitif eğim görünüyor. Altın için de kısa vadeli görünüm olumlu kalmaya devam ediyor.

Altın fiyatlarına teknik olarak baktığımızdaons altın fiyatı için 1,337 ve 1,327 dolar seviyelerinin destek noktaları olduğunu görüyoruz. Düşüşlerin hızlanması halinde ise takip edilecek asıl seviyemiz 1,321 dolar seviyesi olacaktır. Altın fiyatlarının bu seviye üzerinde tutunması teknik anlamda yukarı yönlü hareketin devamına ilişkin sinyallerin devam edeceği anlamına gelmektedir. Bu seviye altına inilmesi ise ons altın tarafında satış baskısı oluşturabilir. Bu nedenle olası düşüşlerde 1,321 dolar seviyesi oldukça önemli bir denge noktası olmaktadır. Altının bugün için 1,337 dolar seviyesi üzerinde tutunabilmesi yeniden 1,347 direncine doğru bir yolculuk yapma fırsatını sunabilir.