TCMB toplantısı sonrasında başlayan düşüş trendi etkili olmaya devam ediyor. Hatırlarsanız PPK öncesinde yapmış olduğumuz dolar analizi içerisinde faizlerin değişmeyeceğini ancak doları aşağı çekecek açıklamaların geleceğini vurgulamıştık. Nitekim toplant tutanakları bahsettiğimiz şekilde oldu ve TCMB'nin mikro faiz indirimleri ile uğraşmayacağına dair sinyaller verildi. Piyasaya yollanan bu sinyal ile birlikte Mart toplantısında da çok ekstrem bir durum yaşanmadıkça faizlerde indirime gidilmeyeceği algısı oluştu.

Yabancı yatırımcıların TL de ki hafif toparlanma faizlerin indirilmesini sağlar mı sorusu da bu şekilde ortadan kalkış oldu ve sonrasında Borsa İstanbul'da ciddi alıcılı dolar tl de ise satıcılı bir seyir meydanda geldi. Özellikle Borsa İstanbul'da son bir haftada % 10 a yaklaşan yükselişler yatırımcıların yüzünü güldürürken bu yükseliş hareketi dolar kurunu da etkiledi ve destek noktalarını bir bir kırmaya başlayan usdtry 5,33 desteği altına indi. 

 

Uzunca bir süredir teknik göstergelerin aşağı yönlü hareketi desteklediğini vurguladığımız dolar tl paritesinde 5,33 desteğine geçtiğimiz haftanın son işle gününde yaşanan sert düşüşlerle inildi. Şu sıralarda ise hemen destek noktasının altında fiyatlamalar sürüyor. Dolar kurunda piyasa açılışı ile beraber hafif yukarı yönlü ataklar yaşanması halinde bu atakların 5,335 seviyesi üzerinde kalıcı olmup olmayacağını izliyor olacağız. Dolar tl de 5,335 seviyesi altında fiyatlamaların kalması halinde 5,27 seviyesine doğru geri çekilmenin sürmesini bekleyebiliriz. Olası yükselişlerde ise 5,335 seviyesinin aşılması 5,384 direncini yeniden gündeme getirebilr.