Altın fiyatları uzun bir süre 1,290 dolar üzerinde tutunmaya çalıştıktan sonra geçtiğimiz hafta piyasalarda oluşan olumlu tablo ile birlikte gerilemeye başladı. Japon Yeni ile korele hareket eden altın fiyatları jpy de ki değer kaybına rağmen 1,290 dolar seviyelerinde tutunmaya çalıştı ancak haftanın son işlem gününde yediği satışlar ile beraber 1,280 dolar desteğinin hemen üzerinde bir kapanış yaptı. 

Bugüne baktığımızda hafta sonu Trump'ın Çin ile görüşmelere ilişkin yaptığı olumlu açıklamalar var. Öte yandan Fed üyelerinin yaptığı açıklamalarda ABD ekonomisinin 2019 yılında risklerle karşı karşıya olduğunu vurgulayan açıklamalar. Yani önümüzde politik anlamda belirsizliklerin biraz ortadan kalkabileceği ancak ekonomik anlamda bir çok belirsizliğin etkisini sürdüreceği bir dönem bizi bekliyor gibi duruyor. Belirsizlikleri ve kaos ortamlarını seven altın fiyatlarında yaşanacak olan bu tür gelişmeler pozitif etkinin devamını oluşturabilir.

Ons altın fiyatında bugün için takip edeceğimiz ilk seviye 1,275-80 dolar aralığı olacaktır. Bu bölgede oluşan destek noktası altın fşyatlarında yaşanan yükselişlerin devamlılığı açısından önemli olacaktır. Ons altın tarafında bu bölgenin altına inilmesi görünümü negatife çevirebilir. Bu durumda en önemli destek noktamız 1,267 dolar seviyesi olacaktır. Ons altın tarafında 1,265 üzerinde fiyatlamaların kalıcı olması halinde yukarı ynlü beklentilerimizi korumayı sürdürüyoruz. Bu nedenle 1,265 dolar seviyesine doğru yaşanabilecek geri çekilmeler alım fırsatı olabilir diye düşünüyoruz.