Dolar tl paritesinde 5,90 üzerinde fiyatlamalar etkili olmaya devam ediyor. Dolar kurunu etkileyebilecek gelişmeler arasında, Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme ihtimali, ABD ile in arasında varılan 1. faz anlaşmasına dair gelen açıklamalar, Suriye'de devam etmekte olan durum ve iç siyasetin gündem maddeleri yer alıyor. Bunun dışında ekonomik takvimde Abd tarafında önemli veri akışlarını takip edeceğimiz bir gün olacak.

Bugün Abd kanadında GSYH verisi, kişisel tüketim harcamaları, kişisel gelir ve kişisel gider gibi önemli veriler takip ediliyor olacak. Dolar endeksinde bir süredir önemli bir yukarı veya aşağı hareket yok. Ancak dolar kurunda 10 gün içerisinde gerçekleşen yükseliş hareketi daha çok Abd'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımları yeniden gündeme alması nedeniyle gerçekleşmiş gibi görünüyor. Aynı zamanda Erdoğan'ın incirlik açıklaması ve  yıl sonu yaklaşırken kurumların bilançolarında döviz ayarlamaları da kur tarafında yükselişe katkıda bulunmuş gibi görünüyor.

Dolar tl paritesinde teknik anlamda yükseliş yönlü eğilim etkisini sürdürüyor. 5,91 seviyesi üzerinde kalındıkça da hareketin yönü yukarı yönlü kalmaya devam edecek gibi. Tabi burada gelebilecek haber akışları fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle olası geri çekilmelerde anlık piyasa takibi yaparak düşüşün nedenlerini sorgulamakta fayda olacaktır. Aşağıda 5,882 seviyesi kırılmadıkça aşaüğı yönlü bir hareketten bahsetmek oldukça güç. Bu nedenle bu seviyeye doğru gerilemeler yeniden alım fırsatı doğurabilecektir.